IQRA MUSIC INC. (Corporation# 6763987) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2007.
| Corporation ID | 6763987 |
| Business Number | 848861381 |
| Corporation Name | IQRA MUSIC INC. |
| Registered Office Address |
223 Jamesom Ave Apt 302 Toronto, On ON M6K 2Y3 |
| Incorporation Date | 2007-05-01 |
| Dissolution Date | 2010-03-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ZAHRAH IBRAHIM | 223 JAMESOM AVE, APT 302, TORONTO, ON ON M6K 2Y3, Canada |
| FAYOLA LEACH | 6 LEITH HILL, TORONTO ON M2J 1Z2, Canada |
| HEATHER THOMPSON | 81 NAVY WHARF COURT, APT 601, TORONTO ON M5S 3V2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-01 | current | 223 Jamesom Ave, Apt 302, Toronto, On, ON M6K 2Y3 |
| Name | 2007-05-01 | current | IQRA MUSIC INC. |
| Status | 2010-03-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-14 | 2010-03-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-01 | 2009-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-03-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 223 JAMESOM AVE |
| City | TORONTO, ON |
| Province | ON |
| Postal Code | M6K 2Y3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12251337 Canada Inc. | 221 Jameson Ave, Toronto, ON M6K 2Y3 | 2020-08-07 |
| Businessception Incorporated | 223 Jameson Avenue #202, Toronto, ON M6K 2Y3 | 2014-05-12 |
| 6639305 Canada Inc. | 101a-223 Jameson Ave., Toronto, ON M6K 2Y3 | 2006-10-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cbj International Trading Corp. | 523-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2020-06-05 |
| Natalie Nguyen Designs Inc. | 325-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2019-05-02 |
| 10561827 Canada Inc. | 1 Shaw Street Unit 320, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-12-30 |
| Justin Charles Studio Inc. | #1118 - 1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-10-28 |
| Reflektor Digital Inc. | 728-1 Shaw St., Toronto, ON M6K 0A1 | 2016-04-14 |
| Moda Trading and Consulting Inc. | 1, Shaw Street, Suite 921, Toronto, ON M6K 0A1 | 2011-10-21 |
| Noble Power Group Inc. | 1, Shaw Street, Suite 402, Toronto, ON M6K 0A1 | 2010-07-08 |
| Thycaro Threads Inc. | 1, Shaw Street, #1401, Toronto, ON M6K 0A1 | 2009-07-10 |
| Ska.da Inc. | 18 Merton, Suite 703, Toronto, ON M6K 0A1 | 2006-07-14 |
| Graham French Photography Inc. | 1 Shaw Street, Unit 103, Toronto, ON M6K 0A1 | 1980-08-15 |
| Find all corporations in postal code M6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ZAHRAH IBRAHIM | 223 JAMESOM AVE, APT 302, TORONTO, ON ON M6K 2Y3, Canada |
| FAYOLA LEACH | 6 LEITH HILL, TORONTO ON M2J 1Z2, Canada |
| HEATHER THOMPSON | 81 NAVY WHARF COURT, APT 601, TORONTO ON M5S 3V2, Canada |
| City | TORONTO, ON |
| Post Code | M6K 2Y3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Iqra Meat & Supermarket Inc. | 10 - 8103 127 Avenue Nw, Edmonton, AB T5C 1R9 | 2018-01-24 |
| Iqra Law Professional Corporation | 7150 Airport Road, Mississauga, ON L4T 2H1 | 2020-06-18 |
| Music Hee Music Inc. | 5 - 207 Edgeley Blvd., 2 Nd Floor, Concord, ON L4K 4B5 | 2006-05-29 |
| Productions Looking for Music Inc. | 5000 Buchan, Suite 601, Montreal, QC H4P 1T2 | 1993-07-23 |
| Blackbird Music Holdings Inc. | 250 Clark Avenue, Apt. 112, Westmount, QC H3Z 2E5 | |
| Music Over Business (m.o.b.) Media Inc. | 3437 St-laurent Boulevard, MontrГ©al, QC H2X 2T6 | 2007-06-22 |
| Link Music Lab | 104-25 Scrivener Square, Toronto, ON M4W 3Y6 | |
| Beraca Music Inc. | 15 Claremont Drive, #85, Ottawa, ON K1K 4J6 | 2010-09-14 |
| Umana Music Inc. | 67 Branstone Road, Toronto, ON M6E 4E3 | 2003-02-03 |
| Cool Music Management Ltd. | 534 Les Erables, Laval Sur Le Lac, QC H7R 1B5 | 1997-10-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on IQRA MUSIC INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.