6763928 CANADA INC. (Corporation# 6763928) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2007.
| Corporation ID | 6763928 |
| Business Number | 851149187 |
| Corporation Name | 6763928 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
Suite 1113 5 Greystone Walk Drive Scarborough ON M1K 5J5 |
| Incorporation Date | 2007-05-01 |
| Dissolution Date | 2012-02-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NARSEEN KHAN | UNIT # 52, 30 VALIA ROAD, SCARBOROUGH ON M1E 3W2, Canada |
| KAZI KANIZ FATEMA | SUITE 1113, 5 GREYSTONE WALK DRIVE, SCARBOROUGH ON M1K 5J5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-01 | current | Suite 1113, 5 Greystone Walk Drive, Scarborough, ON M1K 5J5 |
| Name | 2007-05-01 | current | 6763928 CANADA INC. |
| Status | 2012-02-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-09-14 | 2012-02-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-01 | 2011-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-02-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2009-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | Suite 1113 |
| City | Scarborough |
| Province | ON |
| Postal Code | M1K 5J5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12098628 Canada Inc. | 1903 - 5 Greystone Walk Drive, Scarborough, ON M1K 5J5 | 2020-06-01 |
| 9743871 Canada Inc. | Unit# 1403, 5 Greystone Walk Drive, Toronto, ON M1K 5J5 | 2016-05-07 |
| Macrowebs Integrated Web Services Inc. | 1106-5 Greystone Walk Dr, Scarborough, ON M1K 5J5 | 2012-11-01 |
| 8056382 Canada Corporation | 1910-5 Greystone Walk Drive, Scarborough, ON M1K 5J5 | 2011-12-19 |
| Teampon Inc. | 202-5 Greystone Walk Dr., Scarborough, ON M1K 5J5 | 2010-09-01 |
| 7303343 Canada Inc. | 2212-5 Greyston Walk Dr, Toronto, ON M1K 5J5 | 2009-12-28 |
| 6296581 Canada Limited | 1713-5 Greystone Walk Drive, Scarborough, ON M1K 5J5 | 2004-10-13 |
| 416 Productions Inc. | 5 Greystone Walk Drive, #1014, Toronto, ON M1K 5J5 | 2002-03-13 |
| Meridian Lifeforce Inc. | 5 Greystone Walk Drive, Suite 1516, Scarborough, ON M1K 5J5 | 2006-03-07 |
| 6133711 Canada Inc. | 5 Greystone Walk Drive, Suite 1713, Scarborough, ON M1K 5J5 | 2003-08-29 |
| Find all corporations in postal code M1K 5J5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NARSEEN KHAN | UNIT # 52, 30 VALIA ROAD, SCARBOROUGH ON M1E 3W2, Canada |
| KAZI KANIZ FATEMA | SUITE 1113, 5 GREYSTONE WALK DRIVE, SCARBOROUGH ON M1K 5J5, Canada |
| City | Scarborough |
| Post Code | M1K 5J5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6763928 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.