VOLOGROUP INC. (Corporation# 6763774) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2007.
| Corporation ID | 6763774 |
| Business Number | 850916388 |
| Corporation Name |
VOLOGROUP INC. VOLOGROUPE INC. |
| Registered Office Address |
190 Upper Edison Saint-lambert QC J4R 2V8 |
| Incorporation Date | 2007-05-01 |
| Dissolution Date | 2010-03-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANIEL FRÉCHETTE | 129, BEAUMONT OUEST, SAINT-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 6H8, Canada |
| MARC L'ESPÉRANCE | 190, UPPER EDISON, SAINT-LAMBERT QC J4R 2V8, Canada |
| YVAN FRÉCHETTE | 1931, DES SAULES, SAINT-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 5Z7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-06-11 | current | 190 Upper Edison, Saint-lambert, QC J4R 2V8 |
| Address | 2007-05-01 | 2007-06-11 | 1260, Crescent, Office 201, Montreal, QC H3G 2A9 |
| Name | 2007-05-01 | current | VOLOGROUP INC. |
| Name | 2007-05-01 | current | VOLOGROUPE INC. |
| Status | 2010-03-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-14 | 2010-03-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-01 | 2009-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-03-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 190 Upper Edison |
| City | Saint-Lambert |
| Province | QC |
| Postal Code | J4R 2V8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12080354 Canada Inc. | 218 Rue Upper Edison, Saint-lambert, QC J4R 2V8 | 2020-05-25 |
| Claude Lacombe It Inc. | 146, Rue Upper Edison, Saint-lambert, QC J4R 2V8 | 2019-02-25 |
| 10639907 Canada Inc. | 252, Place Cartier, Saint-lambert, QC J4R 2V8 | 2018-02-20 |
| Spider Eight Capital Inc. | 215 Upper Edison Street, Saint-lambert, QC J4R 2V8 | 2017-07-18 |
| Placements Marc C. Lavoie Inc. | 241, Rue Cartier, Saint-lambert, QC J4R 2V8 | 2013-09-18 |
| Voyager Pour L'humanitÉ Inc. | 215, Rue Upper Edison, Saint-lambert, QC J4R 2V8 | 2012-09-13 |
| Navilex Inc. | 194 Upper Edison, St-lambert, QC J4R 2V8 | 2011-12-09 |
| Eagle Hills Estate Inc. | 240 Place Cartier, St-lambert, QC J4R 2V8 | 2010-06-17 |
| The Canadian Automotive Jury | 154 Place Upper Edison, Saint-lambert, QC J4R 2V8 | 2010-05-19 |
| Chagnon Motorsport Inc. | 130 Upper Edison, St-lambert, QC J4R 2V8 | 2008-11-26 |
| Find all corporations in postal code J4R 2V8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DANIEL FRÉCHETTE | 129, BEAUMONT OUEST, SAINT-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 6H8, Canada |
| MARC L'ESPÉRANCE | 190, UPPER EDISON, SAINT-LAMBERT QC J4R 2V8, Canada |
| YVAN FRÉCHETTE | 1931, DES SAULES, SAINT-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 5Z7, Canada |
| City | Saint-Lambert |
| Post Code | J4R 2V8 |
Please comment or provide details below to improve the information on VOLOGROUP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.