6763677 CANADA INC. (Corporation# 6763677) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2007.
| Corporation ID | 6763677 |
| Business Number | 850886193 |
| Corporation Name | 6763677 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
43 Dunn St. Ottawa ON K2K 3J8 |
| Incorporation Date | 2007-05-01 |
| Dissolution Date | 2010-03-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN BEARDSLEY | 300-384 BANK STREET, OTTAWA ON K2P 1Y4, Canada |
| KRISTA L COCHRANE | 43 DUNN ST., OTTAWA ON K2K 3J8, Canada |
| LUCAS P COCHRANE | 43 DUNN ST., OTTAWA ON K2K 3J8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-01 | current | 43 Dunn St., Ottawa, ON K2K 3J8 |
| Name | 2007-05-01 | current | 6763677 CANADA INC. |
| Status | 2010-03-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-14 | 2010-03-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-01 | 2009-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-03-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11152432 Canada Inc. | Dunn St., Kanata, ON K2K 3J8 | 2018-12-18 |
| Performance Data & Systems Inc. | 11 Dunn Street, Ottawa, ON K2K 3J8 | 2017-07-16 |
| 9949216 Canada Inc. | 8 Dunn Street, Kanata, ON K2K 3J8 | 2016-10-18 |
| 7778724 Canada Inc. | 3 Dunn St., Kanata, ON K2K 3J8 | 2011-02-14 |
| 6339344 Canada Inc. | 49 Dunn Street, Kanata, ON K2K 3J8 | 2005-01-23 |
| 6053297 Canada Inc. | 42 Dunn St., Ottawa, ON K2K 3J8 | 2003-01-10 |
| Canada-china Film & Tv and Culture Exchange Promotion Association | 33 Drysdale Street, Kanata, ON K2K 3J8 | 2002-04-19 |
| 10306029 Canada Inc. | 49 Dunn Street, Kanata, ON K2K 3J8 | 2017-07-03 |
| 11610503 Canada Limited | 8 Dunn Street, Kanata, ON K2K 3J8 | 2019-09-06 |
| 11876139 Canada Corporation | 8 Dunn Street, Ottawa, ON K2K 3J8 | 2020-01-30 |
| Find all corporations in postal code K2K 3J8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN BEARDSLEY | 300-384 BANK STREET, OTTAWA ON K2P 1Y4, Canada |
| KRISTA L COCHRANE | 43 DUNN ST., OTTAWA ON K2K 3J8, Canada |
| LUCAS P COCHRANE | 43 DUNN ST., OTTAWA ON K2K 3J8, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2K 3J8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6763677 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.