LES TEXTILES AHMED DU CANADA LTEE (Corporation# 676357) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 21, 1980.
| Corporation ID | 676357 |
| Business Number | 120298229 |
| Corporation Name |
LES TEXTILES AHMED DU CANADA LTEE AHMED TEXTILES OF CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
9509 Cote De Liesse Blvd. Dorval QC H9P 2N9 |
| Incorporation Date | 1980-07-21 |
| Dissolution Date | 1997-08-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SHAMINE A. AHMAD | 2130 HINGSTON, APT 6, MONTREAL QC H4A 2J1, Canada |
| KAUSAR AHMAD | 1000 OXFORD AVENUE, MONTREAL QC H4A 2X4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-07-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-07-20 | 1980-07-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1980-07-21 | current | 9509 Cote De Liesse Blvd., Dorval, QC H9P 2N9 |
| Name | 1980-07-21 | current | LES TEXTILES AHMED DU CANADA LTEE |
| Name | 1980-07-21 | current | AHMED TEXTILES OF CANADA LTD. |
| Status | 1997-08-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1997-08-01 | 1997-08-06 | Active / Actif |
| Status | 1996-11-01 | 1997-08-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-08-06 | Dissolution | |
| 1980-07-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1996-06-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1995 | 1996-06-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1994 | 1996-06-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Plastidecor R.n.s. of America Inc. | 9395 Cote De Liesse Rd, Dorval, QC H9P 2N9 | 1996-05-06 |
| 3237656 Canada Inc. | 9509 Cote De Liesse, Dorval, QC H9P 2N9 | 1996-03-07 |
| Nevada Cycle Et Sports Ltee | 9341 Cote De Liesse, Dorval, QC H9P 2N9 | 1992-12-10 |
| Gestion Gt3 Inc. | 9445 Cote De Liesse, Dorval, QC H9P 2N9 | 1992-03-12 |
| Koh-i-noor Textile Inc. | 9437 Cote De Liesse, Montreal, QC H9P 2N9 | 1988-12-13 |
| 157185 Canada Inc. | 9429 Cote De Liesse Road, Dorval, QC H9P 2N9 | 1987-07-22 |
| I.p.d. Industrial Parts Depot Inc. | 9395 Cote De Liesse, Dorval, QC H9P 2N9 | 1984-03-28 |
| Compagnie De Gestion Terzy Inc. | 9429 Cote De Liesse, Dorval, QC H9P 2N9 | 1980-07-17 |
| Gna-mfs Inc. | 9445 Cote De Liesse, Dorval, QC H9P 2N9 | 1993-04-30 |
| Les Courtiers Papex International Ltee | 9245 Cote De Liesse, Dorval, QC H9P 2N9 | 1979-04-20 |
| Find all corporations in postal code H9P2N9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SHAMINE A. AHMAD | 2130 HINGSTON, APT 6, MONTREAL QC H4A 2J1, Canada |
| KAUSAR AHMAD | 1000 OXFORD AVENUE, MONTREAL QC H4A 2X4, Canada |
| City | DORVAL |
| Post Code | H9P2N9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ahmed Geumei Medical Services Inc. | 5855, Avenue Du Parc, Suite 101, Montreal, QC H2V 4H2 | 2012-02-07 |
| Nadeem Ahmed Medical Services Inc. | 7930 De Liverpool Street, Brossard, QC J4Y 0J5 | 2011-04-18 |
| Les Textiles Et Habillement Bcl Ltee | 4935, Rue Beaubien Est, Bureau 103, Montreal, QC H1T 1V1 | 1968-11-12 |
| J'er Textiles Ltee | 600 Wright, Suite 100, Ville St. Laurent, QC H4N 1M6 | 1973-12-10 |
| T.m.a. Textiles Ltd. | 9124 St-laurent, 2e Etage, Montreal, QC H2N 1M9 | 1982-05-26 |
| Textiles Que Ltee | 80 Brunswick Boulevard, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2C5 | 1977-03-18 |
| J.l.l. Textiles Ltd. | 9180 Boul. Viau, St-leonard, QC H1R 3R1 | 1974-06-17 |
| D.h. Textiles Ltd. | 5785 Pare Street West, Suite 100, Montreal, QC H4P 1S1 | 1973-08-20 |
| Les Textiles H.t.c. Ltee | 7528 Euclid, Cote St-luc, QC H4W 1N1 | 1975-08-13 |
| Du-re Textiles Ltd. | Steprem Co. De Beauce, QC G0M 1R0 | 1976-10-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES TEXTILES AHMED DU CANADA LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.