SATISCON CANADA INC. (Corporation# 6763499) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2007.
| Corporation ID | 6763499 |
| Business Number | 851145789 |
| Corporation Name | SATISCON CANADA INC. |
| Registered Office Address |
400 CurÉ Labelle Suite 409 Laval QC H7V 2S7 |
| Incorporation Date | 2007-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GHULAM ABBAS BAIG | 4469 2E RUE, LAVAL QC H7W 2N5, Canada |
| ALI FAROOQ ABDULQADER | 2209 SLOANE DRIVE, OAKVILLE ON L6L 2N1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-09 | current | 400 CurÉ Labelle, Suite 409, Laval, QC H7V 2S7 |
| Address | 2009-06-15 | 2011-11-09 | 6830 Avenue Du Parc, Suite 353, Montreal, QC H3N 1W7 |
| Address | 2007-06-02 | 2009-06-15 | 6830 Avenue Du Parc, Suite 381, Montreal, QC H3N 1W7 |
| Address | 2007-04-30 | 2007-06-02 | 102-11875 Michel Sarrazin, Montreal, QC H4J 2G6 |
| Name | 2009-04-17 | current | SATISCON CANADA INC. |
| Name | 2007-05-03 | 2009-04-17 | SATISCON MARKETING INC. |
| Name | 2007-04-30 | 2007-05-03 | ACCUMEDICA HEALTHCARE INC. |
| Status | 2007-04-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-04-17 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2007-10-03 | Amendment / Modification | |
| 2007-05-03 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2007-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-03-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Altteco Inc. | 400 Cure-labelle, Suite 414, Laval, QC H7V 2S7 | 2015-10-28 |
| G.i.r Telecom Inc. | 414-400 CurГ© Labelle, Laval, QC H7V 2S7 | 2014-09-05 |
| Quintus Corporation | 411-400 Boul. CurГ©-labelle, Laval, QC H7V 2S7 | 2012-10-06 |
| De Petrillo Lechasseur Avocats Inc. | 400 Boul. CurÉ-labelle, Suite 419, Chomedey-laval, QC H7V 2S7 | 2012-04-17 |
| Soleil Des Orphelins - Orphans Sun | 400 Boulevard CurÉ-labelle, Bureau 411, Laval, QC H7V 2S7 | 2005-01-17 |
| Rolcan Financial Services Inc. | 400 Cure Labelle Suite 417, Laval, QC H7V 2S7 | 2003-12-15 |
| 3908097 Canada Inc. | 4410 Des Cageux Street, Suite 6, Laval, QC H7V 2S7 | 2001-06-11 |
| 3732983 Canada Inc. | 680 Cure-labelle, Suite 107, Laval, QC H7V 2S7 | 2000-03-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 154355 Canada Inc. | 601-3045 Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1987-02-17 |
| Marie Art DÉco Inc. | 1202-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1983-01-25 |
| Les Placements Gelinotte Inc. | 804-3045 Boul. Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1981-12-17 |
| Gestion Jovie Inc. | 3045 Boul. Notre Dame, App. 903, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-11-10 |
| Centre Le Triangle Rouge Inc. | 3045 Boul. Notre-dame, #1708, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-03-13 |
| Investissements Goulam Ltee | 806-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1978-02-13 |
| J.c. Laverdure Limited | 307 3045, Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1969-04-22 |
| Groupe Immobilier Myre Inc. | 502-3045, Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | |
| Les Logiciels Avilo Inc. | 2905, Place Louis-r.-renaud, Bureau 501, Laval, QC H7V 0A3 | 2012-09-07 |
| 6477526 Canada Inc. | 2805, Place Louis-r.-renaud, Laval, QC H7V 0A3 | 2005-11-14 |
| Find all corporations in postal code H7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GHULAM ABBAS BAIG | 4469 2E RUE, LAVAL QC H7W 2N5, Canada |
| ALI FAROOQ ABDULQADER | 2209 SLOANE DRIVE, OAKVILLE ON L6L 2N1, Canada |
| City | LAVAL |
| Post Code | H7V 2S7 |
Please comment or provide details below to improve the information on SATISCON CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.