ALTENSTAD Consulting Inc. (Corporation# 6763227) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2007.
| Corporation ID | 6763227 |
| Business Number | 845576792 |
| Corporation Name | ALTENSTAD Consulting Inc. |
| Registered Office Address |
1700 Eglinton Ave. East Suite 802 North York ON M4A 2X4 |
| Incorporation Date | 2007-04-30 |
| Dissolution Date | 2010-02-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SHANE ALTENSTAD | 1700 EGLINTON AVE. EAST, SUITE 802, NORTH YORK ON M4A 2X4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-04-30 | current | 1700 Eglinton Ave. East, Suite 802, North York, ON M4A 2X4 |
| Name | 2007-04-30 | current | ALTENSTAD Consulting Inc. |
| Status | 2010-02-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-09-17 | 2010-02-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-04-30 | 2009-09-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-02-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1700 Eglinton Ave. East |
| City | North York |
| Province | ON |
| Postal Code | M4A 2X4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8867836 Canada Inc. | 1012 - 1700 Eglinton Avenue East, Toronto, ON M4A 2X4 | 2014-04-25 |
| Injera Music Inc. | 1700 Eglinton Ave. E., Suite 809, North York, ON M4A 2X4 | 2014-04-10 |
| 8100128 Canada Inc. | 1700 Eglinton Ave East, Suite 110, North York, ON M4A 2X4 | 2012-02-07 |
| Foodizms Inc. | 725-1700 Eglinton Ave. East, Toronto, ON M4A 2X4 | 2011-01-01 |
| Precision Content Marketing and Consulting Inc. | 1700 Eglinton Ave East 808, Toronto, ON M4A 2X4 | 2009-02-05 |
| Visionary Financials Ltd. | 1700 Eglinton Avenue East, Toronto, ON M4A 2X4 | 2003-11-13 |
| Diesel S.p. Inc. | 1700 Eglinton Avenue East, Suite 715, North York, ON M4A 2X4 | 2010-09-02 |
| Machine P.t. Inc. | 1700 Eglinton Avenue East, Suite 715, North York, ON M4A 2X4 | 2010-09-02 |
| Creating Roots | 1700 Eglinton Avenue East, Unit 619, Toronto, ON M4A 2X4 | 2020-01-24 |
| 12322439 Canada Inc. | 1700 Eglinton Avenue East, Unit 721, Toronto, ON M4A 2X4 | 2020-09-07 |
| Find all corporations in postal code M4A 2X4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SHANE ALTENSTAD | 1700 EGLINTON AVE. EAST, SUITE 802, NORTH YORK ON M4A 2X4, Canada |
| City | North York |
| Post Code | M4A 2X4 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + North York |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rph.a.r. Consulting Inc. | 20 Eglinton Avenue West, Suite 2100, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Jean-claude Beaudry Consulting Inc. | 29, Ritchie Barnhill Drive, Truro, NS B2N 6P5 | |
| Vxm Consulting Incorporated | 58 Danjohn Crescent, Toronto, ON M1V 3N4 | 2015-10-01 |
| V-can Consulting Inc. | 7928 128 Street, Suite 208, Surrey, BC V3W 4E8 | |
| Can-act Consulting Inc. | 6362 Curtis Street, Burnaby, BC V5B 2A5 | |
| Bdm Ehs Consulting Ltd. | Block 4 Lot 10 Paint Lake, Po Box 704, Thompson, MB R8N 1N5 | |
| Svs Consulting Inc. | 909 7th Avenue Sw, Apt# 706, Calgary, AB T2P 1A6 | |
| Techdrex Consulting Inc. | 12220 Stony Plain Road, Suite 600, Edmonton, AB T5N 3Y4 | |
| Savinicha Consulting Incorporated | 4071 Churchill Drive, Windsor, ON N9G 2E6 | 2020-02-06 |
| Mcquaid Consulting Ltd. | 57 Eagles Path Lane, West Covehead, PE C0A 1P0 |
Please comment or provide details below to improve the information on ALTENSTAD Consulting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.