TEC CABLEXPERT INC. (Corporation# 6763111) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2007.
| Corporation ID | 6763111 |
| Business Number | 851188599 |
| Corporation Name | TEC CABLEXPERT INC. |
| Registered Office Address |
127, Rue St-Г‰tienne St-jean-sur-richelieu QC J2W 2R8 |
| Incorporation Date | 2007-04-30 |
| Dissolution Date | 2013-03-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDRÉ TREMBLAY | 127, RUE ST-ÉTIENNE, ST-JEAN-SUR-RICHELIEU QC J2W 2R8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-04-30 | current | 127, Rue St-Г‰tienne, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 2R8 |
| Name | 2007-04-30 | current | TEC CABLEXPERT INC. |
| Status | 2013-03-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-10-02 | 2013-03-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-04-30 | 2012-10-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-01 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2009-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-04-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 127, RUE ST-Г‰TIENNE |
| City | ST-JEAN-SUR-RICHELIEU |
| Province | QC |
| Postal Code | J2W 2R8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Professionnels De SantÉ La Prairie Inc. | 121 Des Échevins, Apt. 101, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A2 | 2013-03-22 |
| Corporation De Capital Macaron (2017) | Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2017-11-21 |
| Investissements Bouca Inc. | 322, Rue Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-06-18 |
| 4449631 Canada Inc. | 322, Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2007-10-04 |
| Corporation De Capital Caron & Caron | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 1981-11-05 |
| Corporation De Capital Macaron | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2009-07-27 |
| 9095101 Canada Inc. | 322, Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2014-11-21 |
| 9403566 Canada Inc. | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-08-12 |
| 9543163 Canada Inc. | 322, Rue Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-12-09 |
| 9635955 Canada Inc. | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2016-02-18 |
| Find all corporations in postal code J2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDRÉ TREMBLAY | 127, RUE ST-ÉTIENNE, ST-JEAN-SUR-RICHELIEU QC J2W 2R8, Canada |
| City | ST-JEAN-SUR-RICHELIEU |
| Post Code | J2W 2R8 |
Please comment or provide details below to improve the information on TEC CABLEXPERT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.