6762778 CANADA INC. (Corporation# 6762778) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2007.
| Corporation ID | 6762778 |
| Business Number | 851486589 |
| Corporation Name | 6762778 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
21 Merrian Road Scarborough ON M1K 3M6 |
| Incorporation Date | 2007-04-30 |
| Dissolution Date | 2010-02-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ABDULAZIZ HUSSEIN | 21 MERRIAN ROAD, SCARBOROUGH ON M1K 3M6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-04-30 | current | 21 Merrian Road, Scarborough, ON M1K 3M6 |
| Name | 2007-04-30 | current | 6762778 CANADA INC. |
| Status | 2010-02-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-09-17 | 2010-02-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-04-30 | 2009-09-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-02-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 21 Merrian Road |
| City | Scarborough |
| Province | ON |
| Postal Code | M1K 3M6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11569376 Canada Inc. | 21 Merrian Road, Scarborough, ON M1K 3M6 | 2019-08-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Royal Curry House Inc. | 59 Merrian Road, Scarborough, ON M1K 3M6 | 2020-11-15 |
| Cuchilla Construction Inc. | 9 Merrian Road, Scarborough, ON M1K 3M6 | 2020-05-27 |
| 11453483 Canada Inc. | 35 Merrian Road, Toronto, ON M1K 3M6 | 2019-06-07 |
| Ss Express Imports and Exports Inc. | 31 Merrian Road, Scarborough, ON M1K 3M6 | 2018-10-23 |
| 10838519 Canada Inc. | 55 Merrian Road, Scarborough, ON M1K 3M6 | 2018-06-13 |
| 9502033 Canada Limited | 9 Merrian Rd, Scarborough, ON M1K 3M6 | 2015-11-06 |
| 8239479 Canada Inc. | 39 Merrian Road, Toronto, ON M1K 3M6 | 2012-07-02 |
| Bangladeshi Canadian Real Estate Association (bcrea) | 55 Merrian Road, Scarborough, ON M1K 3M6 | 2019-09-18 |
| Toronto Club of Business & Professionals (tcbp) | 55 Merrian Road, Scarborough, ON M1K 3M6 | 2019-10-23 |
| Name | Address |
|---|---|
| ABDULAZIZ HUSSEIN | 21 MERRIAN ROAD, SCARBOROUGH ON M1K 3M6, Canada |
| City | Scarborough |
| Post Code | M1K 3M6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6762778 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.