bonzai sylviculture corp. (Corporation# 6762735) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 2007.
| Corporation ID | 6762735 |
| Business Number | 847471190 |
| Corporation Name | bonzai sylviculture corp. |
| Registered Office Address |
720 De Puyjalon Baie-comeau QC G5C 1M8 |
| Incorporation Date | 2007-04-29 |
| Dissolution Date | 2010-02-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JENNIFER GIROUX | 3488 RUE ALAIN, LÉVIS QC G6V 9J2, Canada |
| SCOTT SHEPARD | 3488 RUE ALAIN, LÉVIS QC G6V 9J2, Canada |
| JEAN-NICOLAS GILBERT | 3488 RUE ALAIN, LÉVIS QC G6V 9J2, Canada |
| MATHIEU DION | 3488 REU ALAIN, LÉVIS QC G6V 9J2, Canada |
| RICHARD DESCHÈNES | 375 MONTIGNY, GALIX QC G0G 1L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-04-29 | current | 720 De Puyjalon, Baie-comeau, QC G5C 1M8 |
| Name | 2007-04-29 | current | bonzai sylviculture corp. |
| Status | 2010-02-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-09-17 | 2010-02-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-04-29 | 2009-09-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-02-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 720 DE PUYJALON |
| City | BAIE-COMEAU |
| Province | QC |
| Postal Code | G5C 1M8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Pierre Laberge Inc. | 2371, Rue Alice, Mingan Baie Comeau, QC G5C 1B1 | 1984-11-09 |
| Les Entreprises G. & M. Laplante Ltee | 1459 Boul. Industriel, Baie-comeau, QC G5C 1B8 | 1979-07-09 |
| Jean Marc Hins Construction Inc. | 707, Boul. Lafleche, Baie Comeau, QC G5C 1C6 | 1978-05-02 |
| 12331829 Canada Inc. | 2230 Boul. LaflГЁche, Baie-comeau, QC G5C 1E4 | 2020-09-10 |
| Gestion RÉgis LÉvesque Inc. | 2216, Boul. Laflèche, Baie-comeau, QC G5C 1E4 | 2008-12-09 |
| Atelier De Pneus Garo Ltee | 2230 Boulevard LaflГ€che, Baie-comeau, QC G5C 1E4 | |
| Atelier De Pneus Garo Ltee | 2230 Boulevard LaflГ€che, Baie-comeau, QC G5C 1E4 | |
| Taverne Le Chalan Inc. | 552, Rue BossГ©, Baie-comeau, QC G5C 1L3 | 1978-10-31 |
| Pos Symphony Inc. | 852 Rue BossÉ, Baie-comeau, QC G5C 1L6 | 2006-02-28 |
| Atelier De Pneus Garo Ltee | 393 Rue De Puyjalon, Baie-comeau, QC G5C 1M4 | |
| Find all corporations in postal code G5C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JENNIFER GIROUX | 3488 RUE ALAIN, LÉVIS QC G6V 9J2, Canada |
| SCOTT SHEPARD | 3488 RUE ALAIN, LÉVIS QC G6V 9J2, Canada |
| JEAN-NICOLAS GILBERT | 3488 RUE ALAIN, LÉVIS QC G6V 9J2, Canada |
| MATHIEU DION | 3488 REU ALAIN, LÉVIS QC G6V 9J2, Canada |
| RICHARD DESCHÈNES | 375 MONTIGNY, GALIX QC G0G 1L0, Canada |
| City | BAIE-COMEAU |
| Post Code | G5C 1M8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| RÉseaux Paysagiste Bonzai Inc. | 2014 Michelin, Laval, QC H7L 5C2 | 1997-02-04 |
| Sylviculture Et Environnement Sylforam Inc. | St-modeste Ct Riviere-du-loup, QC G0L 3W0 | 1981-04-21 |
| Sylviculture Tramfor Inc. | 2564, Rang Saint-joseph, Chicoutimi, QC G7H 5A7 | 1980-08-01 |
| Societe D'agriculture Et De Sylviculture Vincennes Inc. | 548 Rue Sainte-julie, Trois-riviГ€res, QC G9A 1X5 | 1984-02-14 |
| Administration, Archives & Assets Management Corp. (aaa Corp.) | 857 25e Avenue, Lachine, QC H8S 3X9 | 2016-10-17 |
| Deq SystГЁmes Corp. | 1840, 1Г€re Rue, Bureau 103a, Saint-romuald, QC G6W 5M6 | 2002-07-12 |
| Bjp Bull Jumping Pro Corp. | 4504 Ste-thГ©rГЁse, Carignan, QC J3L 4A7 | 2014-01-28 |
| Simplicity Meditation Corp. | 14 Rue Claude Vivier, Montreal, QC H3E 0A3 | 2011-08-31 |
| J.c. Construction & Investissements Corp. | 810 Pinecrest, Suite 105, Ottawa, ON K2B 5W6 | 1978-02-14 |
| Frx Labs Corp. | 7-131 Finchdene Sq, Scarborough, ON M1X 1A6 |
Please comment or provide details below to improve the information on bonzai sylviculture corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.