RESEARCHED GOODNESS INC. (Corporation# 6762719) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 2007.
| Corporation ID | 6762719 |
| Business Number | 850694985 |
| Corporation Name | RESEARCHED GOODNESS INC. |
| Registered Office Address |
3 Althorp Dr Orangeville ON L9W 5H7 |
| Incorporation Date | 2007-04-29 |
| Dissolution Date | 2010-02-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| IAN LESTER | 3 ALTHORP DR, ORANGEVILLE ON L9W 5H7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-12-16 | current | 3 Althorp Dr, Orangeville, ON L9W 5H7 |
| Address | 2007-05-09 | 2007-12-16 | 14 Alexander St, Orangeville, ON L9W 2K8 |
| Address | 2007-04-29 | 2007-05-09 | 14 Aleander St, Orangeville, ON L9W 2K8 |
| Name | 2007-04-29 | current | RESEARCHED GOODNESS INC. |
| Status | 2010-02-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-09-17 | 2010-02-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-04-29 | 2009-09-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-02-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 3 Althorp Dr |
| City | ORANGEVILLE |
| Province | ON |
| Postal Code | L9W 5H7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sameer Ahmadi Live Entertainment Inc. | 14 Murray Crt, Orangeville, ON L9W 0A1 | 2019-08-27 |
| Promax Virtual Services Inc. | 1 Maude Court, Orangeville, ON L9W 0A3 | 2011-11-15 |
| 12522501 Canada Inc. | 6, Maude Court, Orangeville, ON L9W 0A3 | 2020-11-25 |
| 11241001 Canada Inc. | 66 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2019-02-08 |
| Diamond Blackfan Anemia Canada | 67 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2010-04-23 |
| Mcgrann Business Consulting Inc. | 55 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2007-03-16 |
| Stellar Cloud Solutions Inc. | 55 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2015-09-28 |
| 10188425 Canada Inc. | 136-200 Kingfisher Drive, Mono, ON L9W 0B3 | 2017-04-11 |
| Robert A. Anderson Sales Ltd. | 200 Kingfisher Drive, Unit #94, Mono, ON L9W 0B3 | |
| Canada Grand World Central Corp. | 200 Kingfisher Drive, Unit 136, Mono, ON L9W 0B3 | 2013-12-09 |
| Find all corporations in postal code L9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| IAN LESTER | 3 ALTHORP DR, ORANGEVILLE ON L9W 5H7, Canada |
| City | ORANGEVILLE |
| Post Code | L9W 5H7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Games for Goodness Sake Inc. | 90 Upper Cambridge St., Baie D'urfe, QC H9X 2V6 | 2010-05-10 |
| Grainless Goodness Inc. | 468 Chartwell Rd, Oakville, ON L6J 4A5 | 2014-10-15 |
| Goodness Club Inc. | 354 Fairlawn Ave, North York, ON M5M 1T6 | 2020-02-08 |
| Pure Eh Goodness Inc. | 6 Tawn Cres, Ajax, ON L1Z 1J1 | 2019-01-10 |
| Goodness Ghee Inc. | 3128 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C1 | 2019-12-11 |
| Ambassadors of Goodness | 6337 Prairie Circle, Mississauga, ON L5N 5V6 | 2019-01-16 |
| Goodness.cool Impact | 542 Evans Ave, Suite 555, Etobicoke, ON M8W 2V4 | 2019-02-13 |
| The Nature's Goodness Inc. | 43 Springwood Heights Cres, Brampton, ON L6P 2C4 | 2019-07-04 |
| Omg Baked Goodness Inc. | 56 Grace Street, 2nd Floor, Toronto, ON M6J 2S2 | 2008-03-17 |
| Team Goodness Investments Ltd. | 110 East River Road, Paris, ON N3L 3E1 | 2020-11-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on RESEARCHED GOODNESS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.