HANTEC MEDICAL SYSTEMS (CANADA) INC. (Corporation# 6762573) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2007.
| Corporation ID | 6762573 |
| Business Number | 851463984 |
| Corporation Name | HANTEC MEDICAL SYSTEMS (CANADA) INC. |
| Registered Office Address |
3988 157a St Surrey BC V3S 0L1 |
| Incorporation Date | 2007-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Leon Lee | 15676 23A Ave., Surrey BC V4A 9Z3, Canada |
| VIOLA YAN ZHANG | 15676 23A Ave., Surrey BC V4A 9Z3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-28 | current | 3988 157a St, Surrey, BC V3S 0L1 |
| Address | 2010-11-13 | 2013-06-28 | 15676 23a Ave., Surrey, BC V4A 9Z3 |
| Address | 2010-01-15 | 2010-11-13 | 14-2603 162 Street, Surrey, BC V3S 2L4 |
| Address | 2007-05-01 | 2010-01-15 | 9271 Saunders Rd., Richmond, BC V7A 2B2 |
| Name | 2007-05-01 | current | HANTEC MEDICAL SYSTEMS (CANADA) INC. |
| Status | 2007-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-04-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-04-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11702009 Canada Ltd. | 16336 23a Avenue, Unit 51, Surrey, BC V3S 0C1 | 2019-10-26 |
| 12250675 Canada Inc. | 3075 Hillview Court, Surrey, BC V3S 0C3 | 2020-08-06 |
| Legalx Inc. | 17535 Hillview Pl., Surrey, BC V3S 0C3 | 2008-08-30 |
| Nexstead Immigration Inc. | 2862 160 Street, Surrey, BC V3S 0C9 | 2020-02-03 |
| Kajumulo & Design Limited | 2228 162 Street, Surrey, BC V3S 0E1 | 2018-12-06 |
| FГєtbol De SalГіn Corporation | 2228 162 Street, Surrey, BC V3S 0E1 | 2018-12-06 |
| Gigawatt Corporation | 2683 Country Woods Dr., Surrey, BC V3S 0E6 | 2010-09-06 |
| Topspinn Studios Inc. | 2683 Country Woods Drive, Surrey, BC V3S 0E6 | 1999-02-15 |
| Visiphor Corporation | 2683 Country Woods Drive, Surrey, BC V3S 0E6 | |
| Sunaptic Solutions Incorporated | 2683 Country Woods Drive, Surrey, BC V3S 0E6 | |
| Find all corporations in postal code V3S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Leon Lee | 15676 23A Ave., Surrey BC V4A 9Z3, Canada |
| VIOLA YAN ZHANG | 15676 23A Ave., Surrey BC V4A 9Z3, Canada |
| City | SURREY |
| Post Code | V3S 0L1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| General Electric Medical Limitee | 480 Steelcase Rd. E., Markham, ON L3R 2R4 | 1922-03-06 |
| Mcs Medical Communication Systems (canada) Inc. | 400 3rd Ave S.w., Suite 4206, Calgary, AB T2P 4H2 | 1988-06-15 |
| Mentor Medical Systems (canada) Inc. | 1129 Wentworth St. West, Unit B2, Oshawa, ON L1J 8P7 | 1996-03-29 |
| Bio-medical Life Systems Canada Inc. | 482 Main Street East, Hawkesbury, QC K6A 1A9 | 1984-05-18 |
| Hemodynamix Medical Systems Inc. | 21, Cremorne Ave., Toronto, ON M8Z 3L6 | 2009-10-02 |
| Is2 Medical Systems Inc. | 20 Gurdwara Road, Bay 3-10, Nepean, ON K2E 8B3 | 1994-02-17 |
| Universal Medical Systems Incorporated | 10 Ventura Way, Thornhill, ON L4J 7S8 | 2012-01-09 |
| Alekan Medical Systems Inc. | 644 Cooper Place, Kamloops, BC V2B 8R7 | 2011-12-22 |
| Rms Research Medical Systems (canada) Ltd. | 1111 Georgia Street W., Suite 1300, Vancouver, BC V6E 4M3 | 1994-09-13 |
| Carefile Medical Systems Inc. | 44 Promenade Courtney, MontrГ©al-ouest, QC H4X 1M5 | 1984-10-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on HANTEC MEDICAL SYSTEMS (CANADA) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.