Straight A Tutoring Incorporated (Corporation# 6762492) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 27, 2007.
| Corporation ID | 6762492 |
| Business Number | 851455782 |
| Corporation Name | Straight A Tutoring Incorporated |
| Registered Office Address |
206 - 930 Braescrest Drive Spruce Woods Housing - Chad Walls Brandon MB R7A 6S1 |
| Incorporation Date | 2007-04-27 |
| Dissolution Date | 2008-04-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHAD WALLS | 100 BRAECREST, NORTH HILL LOCATION, BRANDON MB R7A 6S1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-06-18 | current | 206 - 930 Braescrest Drive, Spruce Woods Housing - Chad Walls, Brandon, MB R7A 6S1 |
| Address | 2007-04-27 | 2007-06-18 | 100 Braescrest Drive, Norht Hill Location, Brandon, MB R7A 6S1 |
| Name | 2007-04-27 | current | Straight A Tutoring Incorporated |
| Status | 2008-04-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-04-27 | 2008-04-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-04-30 | Dissolution | Section: 210 |
| 2007-04-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Funds for Furry Friends | Suite 208-740, Brandon, MB R7A 0K9 | 2004-02-06 |
| Brandon Chamber of Commerce | 1043 Rosser Ave, Brandon, MB R7A 0L5 | 1883-05-14 |
| Jianhua Trucking Inc. | 1241 Rosser Avenue, Brandon, MB R7A 0M1 | 2018-08-15 |
| 4029763 Canada Inc. | 1327 Rosser Avenue, Brandon, MB R7A 0M3 | 2002-03-19 |
| Zuwaaganhew Inc. | 230 Princess Avenue, Brandon, MB R7A 0N4 | 2020-03-15 |
| More Clean Energy Consulting and Construction Management Ltd. | F-801 Princess Ave., Brandon, MB R7A 0P5 | 2019-04-17 |
| Bh Brandon Computers Inc. | 940 Princess Avenue, Suite 6, Brandon, MB R7A 0P6 | 1999-07-13 |
| First Look Inc. | 1 - 1040 Princess Avenue, Brandon, MB R7A 0P8 | 2010-10-12 |
| Innovative Audiology Incorporated | 1-1040 Princess Ave, Brandon, MB R7A 0P8 | 2010-03-31 |
| Berkshire Mb Ltd. | 1-1040 Princess Avenue, Brandon, MB R7A 0P8 | 2006-08-08 |
| Find all corporations in postal code R7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHAD WALLS | 100 BRAECREST, NORTH HILL LOCATION, BRANDON MB R7A 6S1, Canada |
| City | brandon |
| Post Code | R7A 6S1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Generations Straight Egyptian Arabians Incorporated | 51 Fonthill Boulevard, Unionville, ON L3R 1V5 | 1997-02-03 |
| Straight Process Solutions Incorporated | 1208 Sherman Drive, Ottawa, ON K2C 2M6 | 2015-03-31 |
| Future Teachers Tutoring Incorporated | 16 Settlers Dr, Kitchener, ON N2E 2L3 | 2007-08-25 |
| Jupiter Tutoring Incorporated | Suite 218, 1300 - 8th Street S.w., Calgary, AB T2R 1B2 | 2010-08-08 |
| Core Abilities Tutoring Incorporated | 968 West Village Square, London, ON N6H 0J7 | 2016-11-10 |
| Corporation De Marketing Straight Egyptian | 119 Houde, Kirkland, QC H9J 3A8 | 1988-11-04 |
| Straight Up Health Inc. | 174 Cranbrooke Avenue, Toronto, ON M5M 1M5 | 2018-10-17 |
| 100 Straight Shooting Sportswear Ltd. | 124 Brock St, Barrie, ON | 1972-01-21 |
| Straight To Tuesday Inc. | 403123 Grey Rd 4, Durham, ON N0G 1R0 | 2010-04-20 |
| Straight Kill Films Inc. | 501 - 95 Lombard St., Toronto, ON M5C 2V3 | 2014-05-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on Straight A Tutoring Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.