Prodesign Automation Inc. (Corporation# 6762484) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 27, 2007.
| Corporation ID | 6762484 |
| Business Number | 850914383 |
| Corporation Name | Prodesign Automation Inc. |
| Registered Office Address |
170 Wilkinson Rd. Unit 8 Brampton ON L6T 4Z5 |
| Incorporation Date | 2007-04-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HELI K. VARI | 60, PAPPAIN CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 3J6, Canada |
| KIMMO JUHANI VARI | 60 PAPPAIN CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 3J6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-04-30 | current | 170 Wilkinson Rd. Unit 8, Brampton, ON L6T 4Z5 |
| Address | 2007-07-23 | 2008-04-30 | 7676 Kimbel St. Unit 7, Mississauga, ON L5S 1J8 |
| Address | 2007-04-27 | 2007-07-23 | 60 Pappain Crescent, Brampton, ON L7A 3J6 |
| Name | 2007-04-27 | current | Prodesign Automation Inc. |
| Status | 2007-04-27 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-01-01 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2007-04-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-04-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre Mont-morija Inc. | 170 Wilkinson Road, Unit 6, Brampton, ON L6T 4Z5 | 2014-09-04 |
| Quick-fix Truck & Trailer Repair Centre Milton Ltd. | 3-170 Wilkinson Road, Brampton, ON L6T 4Z5 | 2014-05-16 |
| 8852596 Canada Inc. | 170 Wilkinson Road, Unit 3, Brampton, ON L6T 4Z5 | 2014-04-11 |
| 8922055 Canada Inc. | 3-170 Wilkinson Road, Brampton, ON L6T 4Z5 | 2014-06-12 |
| 8950857 Canada Corp. | 3-170 Wilkinson Road, Brampton, ON L6T 4Z5 | 2014-07-11 |
| Max-swiss Farms Ltd. | 3-170 Wilkinson Road, Brampton, ON L6T 4Z5 | 2015-05-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9094121 Canada Inc. | 2724 Steeles Ave E, Brampton, ON L6T 0A1 | 2014-11-20 |
| Pavetra Bikes Inc. | 9 Manswood Crescent, Brampton, ON L6T 0A3 | 2020-04-06 |
| Panav Logistics Inc. | 8140 Gorewood Drive, Brampton, ON L6T 0A7 | 2020-04-03 |
| A S Kang Transport Inc. | 8168 Gorewood Dr, Brampton, ON L6T 0A7 | 2019-09-12 |
| 10985490 Canada Inc. | 8158 Gorewood Drive, Brampton, ON L6T 0A7 | 2018-09-10 |
| Security Iris Solutions Inc. | 8094 Gorewood Drive, Brampton, ON L6T 0A7 | 2017-12-27 |
| Rightway Hauling Corporation | 8158 Gorewood Dr, Brampton, ON L6T 0A7 | 2011-01-03 |
| Lsp It Services Inc. | 8094 Gorewood Drive, Brampton, ON L6T 0A7 | 2018-03-09 |
| 10713210 Canada Inc. | 8094 Gorewood Drive, Brampton, ON L6T 0A7 | 2018-04-03 |
| Sai Technical Solutions Inc. | 8094 Gorewood Drive, Brampton, ON L6T 0A7 | 2019-09-30 |
| Find all corporations in postal code L6T | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HELI K. VARI | 60, PAPPAIN CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 3J6, Canada |
| KIMMO JUHANI VARI | 60 PAPPAIN CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 3J6, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L6T 4Z5 |
| Category | design |
| Category + City | design + Brampton |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Communications/prodesign Ltee | 137 Lacasse, St Lambert, QC H2Y 1M8 | 1982-10-29 |
| Arnes Prodesign Inc. | 102br-2220 Midland Avenue, Toronto, ON M1P 3E6 | 2012-11-06 |
| Bta Biotechnologie Automation Inc. | 5268 Boul St-joseph, Lachine, QC H8T 1S2 | 1989-09-06 |
| Lean-automation Consulting Group On Ltd. | 1287, Rue De L'etna, QuÉbec, QC G3K 2G3 | 2007-06-13 |
| Automation ContrГґle S.j.g. Inc. | 210 Vercheres Avenue, Greenfield Park, QC J4V 2B4 | 1988-04-28 |
| La Societe D'automation Bst Inc. | 1 Place Du Commerce, 5th Floor, Nun's Island, Verdun, QC H3E 1A2 | 1985-04-04 |
| Automation To Automation Systems Inc. | 1097 North Service Rd East, Unit 4&5, Oakville, ON L6H 1A6 | 2003-05-12 |
| D & R Automation Enterprises Ltd. | 1010 R Castin, Chambly, QC | 1975-03-21 |
| Tag Automation Et ContrÔle Inc. | 545 Boul. Du CurÉ-boivin, Boisbriand, QC J7G 2A8 | 2000-09-13 |
| Mev Automation Ltd. | Royal Trust Tower, Suite 4400 P.o. Box 95, Toronto, ON M5K 1G8 | 1979-03-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Prodesign Automation Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.