Dantekia Incorporated (Corporation# 6762425) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 27, 2007.
| Corporation ID | 6762425 |
| Business Number | 851227991 |
| Corporation Name | Dantekia Incorporated |
| Registered Office Address |
2204 Shanna Rd. Carp ON K0A 1L0 |
| Incorporation Date | 2007-04-27 |
| Dissolution Date | 2012-02-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAN OLIVER | 2204 SHANNA RD., CARP ON K0A 1L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-04-27 | current | 2204 Shanna Rd., Carp, ON K0A 1L0 |
| Name | 2007-04-27 | current | Dantekia Incorporated |
| Status | 2019-10-02 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-09-26 | 2019-10-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2019-06-03 | 2019-09-26 | Active / Actif |
| Status | 2012-02-12 | 2019-06-03 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-09-14 | 2012-02-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-04-27 | 2011-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-06-03 | Revival / Reconstitution | |
| 2012-02-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-04-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jaxsy Contracting Inc. | 119 Sierra Woods Drive, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-11-09 |
| 12410575 Canada Inc. | 172 Reis Road, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-10-13 |
| True Moderation Inc. | 107 Corkery Woods Dr, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-09-23 |
| Hard Box Storage Inc. | 122 Reis Road - Unit 1, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-09-08 |
| 12292327 Canada Inc. | 114 Charlie's Lane, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-09-01 |
| Sakura Sales Solutions Inc. | 127 Pineridge Road, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-20 |
| Haj Rims and Tires Ltd. | 5-110 Westhunt Drive, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-20 |
| Ancox Inc. | 173 Inniskillin Drive, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-07 |
| 12219913 Canada Corporation | 185 West Lake Circle, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-07-23 |
| Jeff Bowes Software and Consulting Inc. | 117 Rocky Creek Way, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-07-17 |
| Find all corporations in postal code K0A 1L0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAN OLIVER | 2204 SHANNA RD., CARP ON K0A 1L0, Canada |
| City | Carp |
| Post Code | K0A 1L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrity Incorporated | 777 Bay Street, Suite C208b-314, Toronto, ON M5G 2C8 | 2003-10-03 |
| Societe Canadienne De La Soudure Incorporated | 7011 - 20a Street Se, Calgary, AB T2C 0R6 | 1996-12-24 |
| Immfund Incorporated | 390, Bay Street, Ste 1600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 2008-08-01 |
| Tri Fit Incorporated | 333 Bay Street, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2S8 | |
| Les Ventes Des Automobiles Garland Incorporated | 2521 Notre Dame, Lachine, QC H8S 2G8 | 1977-09-06 |
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| Adi Labs Incorporated | 2211 Number 4 Road, Unit 109, Richmond, BC V6X 3X1 | |
| E-academy Incorporated | 987a Wellington Street, Suite 301, Ottawa, ON K1Y 2Y1 | |
| Lords' Own Incorporated | 1117 Fair Birch Drive, Mississauga, ON L5H 1M4 | 2004-03-03 |
| Alynsoft Incorporated | 1332 Morley Boulevard, Ottawa, ON K2C 1R2 | 2003-06-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on Dantekia Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.