ARAMISS MOTORSPORTS CORPORATION (Corporation# 6762310) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 27, 2007.
| Corporation ID | 6762310 |
| Business Number | 851230797 |
| Corporation Name | ARAMISS MOTORSPORTS CORPORATION |
| Registered Office Address |
45 Rodinea Road, Unit A Maple ON L6A 1R3 |
| Incorporation Date | 2007-04-27 |
| Dissolution Date | 2011-10-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NIMA KHORRAMDEL | 45 RODINEA ROAD, UNIT A, MAPLE ON L6A 1R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-04-30 | current | 45 Rodinea Road, Unit A, Maple, ON L6A 1R3 |
| Address | 2007-04-27 | 2009-04-30 | 45 Rodinea Rd. (a), Vaughan, ON L6A 1R3 |
| Name | 2007-04-27 | current | ARAMISS MOTORSPORTS CORPORATION |
| Status | 2011-10-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-05-25 | 2011-10-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-04-27 | 2011-05-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-10-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-04-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11156276 Canada Inc. | 2101 Teston Rd., Maple, ON L6A 1R3 | 2018-12-19 |
| 11140019 Canada Inc. | 2101 Teston Road, Maple, ON L6A 1R3 | 2018-12-11 |
| 10644072 Canada Inc. | 45 Rodinea Road, Unit #7, Maple, ON L6A 1R3 | 2018-02-21 |
| Legno Studio Custom Cabinetry Inc. | 67 Rodinea Rd, 3, Vaughan, ON L6A 1R3 | 2016-03-16 |
| Nova True Cut Inc. | 99 Rodinea Road, Unit 11-12, Vaughan, ON L6A 1R3 | 2015-10-22 |
| Eyeveriified Solutions Inc. | 2101 Teston Road, Maple, ON L6A 1R3 | 2020-11-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8916829 Canada Inc. | 303-9901 Keele St, Maple, ON L6A 0A1 | 2014-06-06 |
| 11853996 Canada Ltd. | 21 Colombo Crescent, Maple, ON L6A 0A3 | 2020-01-20 |
| 11155890 Canada Ltd. | 21 Colombo Cres., Maple, ON L6A 0A3 | 2018-12-19 |
| Temiseun Investment Company Limited | 27 Colombo Crescent, Vaughan, ON L6A 0A3 | 2017-04-23 |
| Honeywealth Foods Incorporated | 27 Colombo Crescent, Vaughan, ON L6A 0A3 | 2017-07-05 |
| Alexaa Web Services Incorporated | 9699 Jane Street, Unit#14, Vaughan, ON L6A 0A4 | 2018-11-21 |
| Anm Staffing Incorporated | 9699 Jane Street, Unit 14, Vaughan, ON L6A 0A4 | 2018-10-29 |
| 8976791 Canada Inc. | 22-9699 Jane Street, Maple, ON L6A 0A4 | 2014-08-01 |
| Woo-hoo Angel Services Corp. | 9a-9699 Jane Street, Vaughan, ON L6A 0A5 | 2020-07-12 |
| 9484329 Canada Inc. | 41 Treasure Hill Road, Maple, ON L6A 0A7 | 2015-10-22 |
| Find all corporations in postal code L6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NIMA KHORRAMDEL | 45 RODINEA ROAD, UNIT A, MAPLE ON L6A 1R3, Canada |
| City | MAPLE |
| Post Code | L6A 1R3 |
| Category | sports |
| Category + City | sports + MAPLE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aramiss Fashions Inc. | 1,000 Ouest, Rue Sherbrooke, Suite 2205, Montreal, QC | 1979-10-09 |
| Amp Motorsports Incorporated | 357 Edgeley Blvd, Unit 12 and 13, Concord, ON L4K 4Z5 | 2016-02-04 |
| Chapman Motorsports Marketing Corporation | 268 Tolton Avenue, Hamilton, ON L8H 5P5 | 2005-07-05 |
| Cesto Motorsports Corporation | 800 Lawrence Avenue West, Unit 1315, Toronto, ON M6A 0B1 | 2019-03-01 |
| Linhai Motorsports Canada Inc. | 212 Myconos, D.d.o., Quebec, QC H9G 2Y3 | 2006-06-16 |
| Bkv Motorsports Inc. | 860 Warsaw Ave, Winnipeg, MB R3M 1E1 | 2009-10-08 |
| Mbe Motorsports Inc. | 135, Rue Jeannette, Laval, QC H7P 5C5 | 2002-05-16 |
| Oss Motorsports Inc. | 75 Hallowell Ave, Westmount, QC H3Z 2E8 | 2018-10-15 |
| Chironex Motorsports Inc. | 150 Burnham St, Belleville, ON K8N 3R9 | 2005-10-07 |
| Krytiuk Motorsports Ltd. | 836 Fuller Ave, Penetanguishene, ON L9M 1G8 | 2019-06-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on ARAMISS MOTORSPORTS CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.