A D 4 DISTRIBUTION CANADA INC. (Corporation# 6762239) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 27, 2007.
| Corporation ID | 6762239 |
| Business Number | 851191197 |
| Corporation Name | A D 4 DISTRIBUTION CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4140 De La Seine Laval QC H7W 2S3 |
| Incorporation Date | 2007-04-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDRÉ GRENIER | 4140 DE LA SEINE, LAVAL QC H7W 2S3, Canada |
| CHRIS ROBITAILLE | 8980, rue Georges-Vermette, Mirabel QC J7N 1B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-05-03 | current | 4140 De La Seine, Laval, QC H7W 2S3 |
| Address | 2008-05-06 | 2011-05-03 | 446 De Chablis, Laval, QC H7N 6B6 |
| Address | 2007-04-27 | 2008-05-06 | 5057, Rue Saint-urbain, MontrÉal, QC H2T 2W4 |
| Name | 2007-04-27 | current | A D 4 DISTRIBUTION CANADA INC. |
| Status | 2007-04-27 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-12 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2007-04-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2020-01-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Erobec Inc. | 4140 De La Seine, Laval, QC H7W 2S3 | 2002-11-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10616397 Canada Inc. | 4176 Rue De La Seine, Laval, QC H7W 2S3 | 2018-02-05 |
| Cellular Energy Solutions Inc. | 4172 Rue De La Sienne, ., Laval, QC H7W 2S3 | 2016-08-10 |
| Entre Geek Inc. | 4-4084 De La Seine, Laval, QC H7W 2S3 | 2013-01-01 |
| Beltart Canada Limited | 4156 Rue De La Seine, Laval, QC H7W 2S3 | 2010-11-25 |
| Mini-vege Inc. | 4054 Rue De La Seine, Laval, QC H7W 2S3 | 2006-03-23 |
| 4328337 Canada Inc. | 4134 De La Seine, Laval, QC H7W 2S3 | 2005-10-27 |
| 132238 Canada Inc. | 4096 De La Seine, Laval, QC H7W 2S3 | 1984-05-10 |
| Boutique De Mode Dadion Inc. | 4190 De La Seine, Laval, QC H7W 2S3 | 1981-06-05 |
| Atelier D'art Graphique Entre-parentheses Inc. | 4170 Rue De La Seine, Laval, QC H7W 2S3 | 1980-02-07 |
| Platinum Fruits Inc. | 4077 Rue De La Seine, Laval, QC H7W 2S3 | 2014-03-25 |
| Find all corporations in postal code H7W 2S3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDRÉ GRENIER | 4140 DE LA SEINE, LAVAL QC H7W 2S3, Canada |
| CHRIS ROBITAILLE | 8980, rue Georges-Vermette, Mirabel QC J7N 1B6, Canada |
| City | LAVAL |
| Post Code | H7W 2S3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Run Distribution Inc. | 9740 Route Trans-canada, St-laurent, QC H4S 1V9 | 2013-06-14 |
| Distribution De Produits Ibm Canada Incorporee | 3500 Steeles Avenue East, Markham, ON L3R 2Z1 | 1982-12-15 |
| Psp Canada, Distribution De Produits SÉcuritaires Inc. | 5609 Avenue De Canterbury, Montreal, QC H3T 1S8 | 2004-07-08 |
| Ge Canada Distribution Et Commande Electriques Inc. | 739 Monaghan Road, Peterborough, ON K9J 5K2 | |
| Distribution D'energie Crie Du Canada Inc. | 1401 Chemin Sullivan, P.o. Box: 310, Val D'or, QC J9P 4P4 | 1988-04-21 |
| Scandinavian Distribution Canada Inc. | 207 - 17 150, Cote Sait-pierre, Mirabel, QC J7J 1P4 | 2009-02-02 |
| H.e. Distribution Enterprises (canada) Inc. | 1411 Rue Peel, Bureau No 602, MontrГ©al, QC H3A 1S5 | 2012-03-07 |
| Responsible Distribution Canada | 1160 Blair Road, Burlington, ON L7M 1K9 | 1986-12-15 |
| Distribution Lavande Officinale Bl Inc. | 891, Chemin Narrow, Stanstead, QC J0B 3E0 | 2008-08-13 |
| Distribution Commerciale Et Industrielle Nord-ouest (distribution C.i.n.o.) Inc. | 906 3e Avenue, Suite 202, Val D'or, QC J9P 1T1 | 1982-12-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on A D 4 DISTRIBUTION CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.