XMARK Corporation (Corporation# 6762204) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 6762204 |
| Business Number | 101410132 |
| Corporation Name | XMARK Corporation |
| Registered Office Address |
309 Legget Drive Ottawa ON K2K 3A3 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SCOTT A. SILVERMAN | 1690 SOUTH CONGRESS AVENUE, SUITE 200, DELRAY BEACH FL 33445, United States |
| WILLIAM J. CARAGOL | 1690 SOUTH CONGRESS AVENUE, SUITE 200, DELRAY BEACH FL 33445, United States |
| DANIEL A. GUNTHER | 263 CLEMOW AVEUE, OTTAWA ON K1S 2B5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-04-27 | current | 309 Legget Drive, Ottawa, ON K2K 3A3 |
| Name | 2007-04-27 | current | XMARK Corporation |
| Name | 2007-04-27 | 2007-04-27 | VERICHIP CORPORATION |
| Status | 2008-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2007-04-27 | 2008-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-04-27 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: British Columbia / Colombie-Britannique |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Xmark Corporation | 100 King Street West, Suite 6600, 1 First Canadian Place, Toronto, ON M5X 1B8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6527965 Canada Inc. | 309 Legget Drive, Suite 300, Ottawa, ON K2K 3A3 | 2006-02-24 |
| Instantel Inc. | 309 Legget Drive, Kanata, ON K2K 3A3 | 1982-12-22 |
| Verichip Holdings Inc. | 309 Legget Drive, Ottawa, ON K2K 3A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Netstone Technologies Inc. | 309 Legget Drive, Suite 300, Ottawa, ON K2K 3A3 | 1999-12-21 |
| Netstone Technologies Inc. | 309 Legget Drive, Suite 300, Ottawa, ON K2K 3A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SCOTT A. SILVERMAN | 1690 SOUTH CONGRESS AVENUE, SUITE 200, DELRAY BEACH FL 33445, United States |
| WILLIAM J. CARAGOL | 1690 SOUTH CONGRESS AVENUE, SUITE 200, DELRAY BEACH FL 33445, United States |
| DANIEL A. GUNTHER | 263 CLEMOW AVEUE, OTTAWA ON K1S 2B5, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2K 3A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Marketing Rental Car Corporation | 405 Dickson, Suite 100, Montreal, QC H1N 2H6 | 1985-05-29 |
| Pr Financial Corporation | 701 Rossland Road East, Suite 447, Whitby, ON L1N 9K3 | 2013-11-17 |
| Commerce D'automobile F.j.c. Corporation | 5905 Transcanadienne, Montreal, QC H4T 1A1 | 1994-05-18 |
| Dak Medicine Professional Corporation | 84 Thurlow Road, Hampstead, QC H3X 3G9 | 2016-11-21 |
| Corporation D'affacturage Mbc | 770 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3A 1G1 | 1983-11-14 |
| Hpv Awareness Corporation | 647 Avenue Victoria, Bureau 300, Saint-lambert, QC J4P 2J7 | 2006-12-27 |
| Corporation Financiere O.f.i. | 4900 Cote St-luc, Suite 211, Montreal, QC H3W 2H3 | 1995-07-06 |
| Icb Biologics Corporation | 36 King Street East, 4th Floor, Toronto, ON M5C 1E5 | 2016-09-07 |
| La Corporation Agence Rep | 86 Bloor Street West, Suite 675, Toronto, ON | 1979-05-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on XMARK Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.