GHN Cleaning and Janitorial Services Inc. (Corporation# 6762018) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 27, 2007.
| Corporation ID | 6762018 |
| Business Number | 851208397 |
| Corporation Name | GHN Cleaning and Janitorial Services Inc. |
| Registered Office Address |
49 Ridgemore Crescent Brampton ON L7A 2L4 |
| Incorporation Date | 2007-04-27 |
| Dissolution Date | 2008-08-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NAVJEET KAUR GILL | 41 DEERGLEN DRIVE, BRAMPTON ON L6R 1M3, Canada |
| HARNEK SINGH UPPAL | 49 RIDGEMORE CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 2L4, Canada |
| GURTEJ SINGH PADDA | 34 CAPE DORSET CRESCENT, BRAMPTON ON L6R 3L2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-04-27 | current | 49 Ridgemore Crescent, Brampton, ON L7A 2L4 |
| Name | 2007-04-27 | current | GHN Cleaning and Janitorial Services Inc. |
| Status | 2008-08-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-04-27 | 2008-08-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-08-25 | Dissolution | Section: 210 |
| 2007-04-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12400634 Canada Inc. | 54 Ridgemore Crescent, Brampton, ON L7A 2L4 | 2020-10-07 |
| Stanbuife Logistics Inc. | 30 Ridgemere Crescent, Brampton, ON L7A 2L4 | 2019-07-31 |
| 10669296 Canada Inc. | 45 Ridgemore Crescent, Brampton, ON L7A 2L4 | 2018-03-07 |
| 9853278 Canada Inc. | 31 Ridgemore Crescent, Brampton, ON L7A 2L4 | 2016-08-03 |
| Dtc & C Logistics Inc. | 30 Ridgemore Crescent, Brampton, ON L7A 2L4 | 2014-11-10 |
| United Anambra Association Canada | 30 Ridgemore Crescent, Brampton, ON L7A 2L4 | 2017-11-27 |
| 11694324 Canada Inc. | 31 Ridgemore Crescent, Brampton, ON L7A 2L4 | 2019-10-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NAVJEET KAUR GILL | 41 DEERGLEN DRIVE, BRAMPTON ON L6R 1M3, Canada |
| HARNEK SINGH UPPAL | 49 RIDGEMORE CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 2L4, Canada |
| GURTEJ SINGH PADDA | 34 CAPE DORSET CRESCENT, BRAMPTON ON L6R 3L2, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L7A 2L4 |
| Category | cleaning |
| Category + City | cleaning + BRAMPTON |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Go-green Cleaning Janitorial Services Incorporated | 105 Consumers Drive, Whitby, ON L1N 1C4 | 2013-10-10 |
| Kcsh Janitorial Cleaning Services, Inc. | 27 Edgevale Court, Cornwall, ON K6J 5P1 | 2018-10-31 |
| Peculiar People Cleaning & Janitorial Services Inc. | 13 Lockburn Cres, Brampton, ON L7A 3W7 | 2011-01-19 |
| E & E'z Carpet Cleaning & Janitorial Services Inc. | 415 Montreal Rd., Suite 202 Box 7023, Vanier, ON K1L 5A0 | 1982-03-01 |
| Go-green Cleaning Janitorial Supplies Inc. | 105 Consumers Drive, Whitby, ON L1N 1C4 | 2015-01-01 |
| Canadian Carefree Janitorial Cleaning Inc. | 1914 St George Ave, Saskatoon, SK S7M 0K5 | 2015-12-08 |
| Cleaning A-z - Residential and Commercial Cleaning Services Incorporated | 507 Upper Horning Road, Hamilton, ON L9C 7P7 | 2019-07-15 |
| Janitorial Services Inc. | 13 Rue Emile, Touraine, QC J8V 1L9 | 1981-08-27 |
| D5 Janitorial Services Inc. | 340 Henry, Brantford, ON N3S 7R5 | 2020-07-20 |
| Elizabeth's Janitorial Services Inc. | 9-10 The Country Way, Kitchener, ON N2E 2T8 | 2020-11-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on GHN Cleaning and Janitorial Services Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.