New Mechanics Inc. (Corporation# 6761798) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 26, 2007.
| Corporation ID | 6761798 |
| Business Number | 851770198 |
| Corporation Name | New Mechanics Inc. |
| Registered Office Address |
331 E35th Ave Vancouver BC V5W 1A7 |
| Incorporation Date | 2007-04-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EDWARD ROY PHILLIPS | 331 E35TH AVE, VANCOUVER BC V5W 1A7, Canada |
| CHRISTINA A BRANDAK | 331 E35TH AVE, VANCOUVER BC V5W 1A7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-04-26 | current | 331 E35th Ave, Vancouver, BC V5W 1A7 |
| Name | 2007-04-26 | current | New Mechanics Inc. |
| Status | 2007-04-26 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-04-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jarlist | 360-6362 Fraser Street, Vancouver, BC V5W 0A1 | 2020-05-27 |
| Ads Global Solutions Ltd. | #275 - 6362 Fraser St, Vancouver, BC V5W 0A1 | 2020-04-22 |
| Exeliq Consulting Inc. | 461 - 6362 Fraser Street, Vancouver, BC V5W 0A1 | 2019-06-24 |
| West Coast Global Logistics Inc. | Suite 275, 6362 Fraser Street, Vancouver, BC V5W 0A1 | 2016-02-10 |
| Niveniun Inc. | 340 - 6362 Fraser St, Vancouver, BC V5W 0A1 | 2014-07-08 |
| Fresh Quirk Communication Innovation Ltd. | 6362 Fraser St, Vancouver, BC V5W 0A1 | 2013-03-07 |
| 8290598 Canada Inc. | 6362 Fraser Street, Vancouver, BC V5W 0A1 | 2012-09-06 |
| Green Shield Floors Inc. | #371-6362 Fraser Street, Vancouver, BC V5W 0A1 | 2012-05-16 |
| Canadian Foreclosure Rescue Team Inc. | 475 - 6362 Fraser St., Vancouver, BC V5W 0A1 | 2009-07-03 |
| Priceless Telecommunications Inc. | 459-6362 Fraser Street, Vancouver, BC V5W 0A1 | 2007-06-20 |
| Find all corporations in postal code V5W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EDWARD ROY PHILLIPS | 331 E35TH AVE, VANCOUVER BC V5W 1A7, Canada |
| CHRISTINA A BRANDAK | 331 E35TH AVE, VANCOUVER BC V5W 1A7, Canada |
| City | Vancouver |
| Post Code | V5W 1A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aaa Auto Parts Mechanics and Wrecking Inc. | 2722 Totem Ranch, Kemptville, ON K0G 1T0 | 2005-04-13 |
| Ai Mechanics Ltd. | 604 Pinery Trail, Waterloo, ON N2V 2Y6 | 2020-11-15 |
| 2 and 1/2 Mechanics Inc. | 1345 Marchand St, Ottawa, ON K1B 3N7 | 2013-10-03 |
| The Mechanics Plus Inc. | 23 Boundary Road, Huntsville, ON P0A 1R0 | 2019-11-22 |
| Pp Computational Mechanics Inc. | 570 Scougall Court, Kinacrdine, ON N2Z 3B6 | 2006-07-18 |
| Mechanics International (mint) Ltd. | Rr 3, P.o. Box 126, Bobcaygeon, ON K0M 1A0 | 1970-04-13 |
| 9639896 Canada Inc. | 212 Mechanics Avenue, Kincardine, ON N2Z 1C7 | 2016-02-22 |
| The Mann Mechanics Inc. | 2 Whale Cove Crt, Brampton, ON L6R 3K7 | 2020-09-28 |
| Just Industrial Mechanics Ltd. | 143 Burnett Avenue, Cambridge, ON N1T 1L2 | 2012-11-25 |
| Information Mechanics Ottawa Inc. | 23 Elmsley Crescent, Nepean, ON K2H 6T9 | 1989-07-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on New Mechanics Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.