6761755 CANADA LIMITED (Corporation# 6761755) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 26, 2007.
| Corporation ID | 6761755 |
| Business Number | 851770594 |
| Corporation Name | 6761755 CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
211 Morden Road Oakville ON L6K 2S2 |
| Incorporation Date | 2007-04-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CEFERINA TRENHOLM | 211 MORDEN ROAD, OAKVILLE ON L6K 2S2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-04-26 | current | 211 Morden Road, Oakville, ON L6K 2S2 |
| Name | 2007-04-26 | current | 6761755 CANADA LIMITED |
| Status | 2007-04-26 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-04-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-05-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11745760 Canada Inc. | 225 Morden Road, Oakville, ON L6K 2S2 | 2019-11-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Des Lions Du Canada | 152 Wilson St., Oakville, ON L6K 0G6 | 1983-08-01 |
| Evergreen Ai Incorporated | 374 Tudor Ave, Oakville, ON L6K 0G8 | 2020-10-07 |
| Context Integration Systems, Inc. | 326 Tudor Avenue, Oakville, ON L6K 0G8 | 2005-12-05 |
| 12351684 Canada Inc. | 282 Tudor Avenue, Oakville, ON L6K 0G9 | 2020-09-18 |
| 8558540 Canada Inc. | 271 Rebecca Street, Oakville, ON L6K 0G9 | 2013-06-18 |
| 7576021 Canada Inc. | 233 Hanover Street, Oakville, ON L6K 0G9 | 2010-06-11 |
| Sunner Consulting Services Ltd. | 298 Tudor Avenue, Oakville, ON L6K 0G9 | 2008-05-21 |
| Rolai Investments Inc. | 253 Rebecca Street, Oakville, ON L6K 0G9 | 2004-10-21 |
| Sitara Group International Canada Inc. | 25 Lambert Common, Oakville, ON L6K 0H1 | 2017-04-18 |
| Kacers Ltd. | 263 Hanover Street, Oakville, ON L6K 0H3 | 2020-05-20 |
| Find all corporations in postal code L6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CEFERINA TRENHOLM | 211 MORDEN ROAD, OAKVILLE ON L6K 2S2, Canada |
| City | Oakville |
| Post Code | L6K 2S2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11814320 Canada Limited | 539 Riverbend Drive, Kitchener, ON N2K 3S3 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 11886614 Canada Limited | 536 Pinery Trail, Waterloo, ON N2V 2S4 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 8133581 Canada Limited | 625 Neal Drive, Peterborough, ON K6J 6X7 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6761755 CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.