THE COMIC ROAD TRIP INC. (Corporation# 6761739) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 26, 2007.
| Corporation ID | 6761739 |
| Business Number | 851646190 |
| Corporation Name | THE COMIC ROAD TRIP INC. |
| Registered Office Address |
7 Roanoke Road Unit 111 Toronto ON M3A 1E3 |
| Incorporation Date | 2007-04-26 |
| Dissolution Date | 2010-02-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANTHONY DOMINGO | 7 ROANOKE ROAD, UNIT 111, TORONTO ON M3A 1E3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-04-26 | current | 7 Roanoke Road, Unit 111, Toronto, ON M3A 1E3 |
| Name | 2007-04-26 | current | THE COMIC ROAD TRIP INC. |
| Status | 2010-02-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-09-17 | 2010-02-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-04-26 | 2009-09-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-02-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-04-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| There Goes The Neighbourhood Films Inc. | 7 Roanoke Road, Unit 111, Toronto, ON M3A 1E3 | 2006-10-04 |
| Foreign Domestics Inc. | 7 Roanoke Road, Unit 111, Toronto, ON M3A 1E3 | 2004-06-03 |
| Hidi Consultants Inc. | 7 Roanoke Road, Toronto, ON M3A 1E3 | 2020-10-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11662902 Canada Inc. | 813-7 Roanoke Road, North York, ON M3A 1E3 | 2019-10-03 |
| Rostate Logistics Inc. | 1001-8 Roanoke Road, Toronto, ON M3A 1E3 | 2019-09-11 |
| 10632040 Canada Inc. | 7 Roanoke Road, Suite 602, North York, ON M3A 1E3 | 2018-02-14 |
| Store Republic Canada Inc. | 612-7 Roanoke Road, Unit 612, Toronto, ON M3A 1E3 | 2017-03-30 |
| Scibizmedia Inc. | 7 Roanoke Road, Unit 804, Toronto, ON M3A 1E3 | 2014-11-21 |
| 7266871 Canada Inc. | 612-7 Roanoke Rd, Toronto, ON M3A 1E3 | 2009-10-27 |
| 7075103 Canada Ltd. | 7 Roanoke Rd, Apartment #111, North York, ON M3A 1E3 | 2008-11-10 |
| Malina International Transport Inc. | 1001-8 Roankoe Road, Toronto, ON M3A 1E3 | 2008-04-23 |
| Teleclean Toronto Inc. | 410-7 Roanoke Road, Don Mills, Toronto, ON M3A 1E3 | 2006-09-29 |
| Ennar Consulting Ltd. | 7, Roanoke Rd Apt 811, Toronto, ON M3A 1E3 | 2019-11-02 |
| Find all corporations in postal code M3A 1E3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANTHONY DOMINGO | 7 ROANOKE ROAD, UNIT 111, TORONTO ON M3A 1E3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M3A 1E3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Productions Hip Comic Inc. | 60, Rue William Paul, App. 801, Verdun (ile Des Soeurs), QC H3E 1N5 | 2002-02-08 |
| Tissus Trip-l Inc. | 6751 Place Pascal Gagnon, Montreal, QC H1P 2V8 | 1996-06-04 |
| Comic Animations Canada Inc. | 250 Rue Saint-antoine O, 500, MontrГ©al, QC H2Y 0A3 | 2015-09-21 |
| Les Productions S-trip Inc. | 3616 Avenue De L'hotel-de-ville, Montreal, QC H2X 3B6 | 2000-12-22 |
| Comic Legends Legal Defense Fund | 14071 Groves Road, Ingleside, ON K0C 1M0 | 2011-09-15 |
| Road Trip Association of North America | 315-8120 Jones Road, Richmond, BC V6Y 4K7 | 2015-08-06 |
| Field Trip Health Ltd. | 30 Duncan Street, Suite 401, Toronto, ON M5V 2C3 | |
| Ego Trip Inc. | 48 Allness Road, Brampton, ON L7A 3N7 | 2018-06-27 |
| Utu Trip Canada Inc. | 64 Torran Road, Woodbridge, ON L4L 2Y7 | 2018-01-04 |
| Quick Trip Convenience Stores Inc. | 1-1719 70 Street Southeast, Calgary, AB T2A 7Z6 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE COMIC ROAD TRIP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.