INASSET MANAGEMENT CORPORATION (Corporation# 6761712) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 26, 2007.
| Corporation ID | 6761712 |
| Business Number | 851770990 |
| Corporation Name | INASSET MANAGEMENT CORPORATION |
| Registered Office Address |
1 Watson Cres. Brampton ON L6W 1E5 |
| Incorporation Date | 2007-04-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KEITH HARLEY CRONE | 19 INVERARY DR., BRAMPTON ON L6W 3Y6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-29 | current | 1 Watson Cres., Brampton, ON L6W 1E5 |
| Address | 2007-04-26 | 2009-05-29 | 4915 Bathurst St. Unit 209, Toronto, ON M2R 1X9 |
| Name | 2007-04-26 | current | INASSET MANAGEMENT CORPORATION |
| Status | 2007-04-26 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-04-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wali Ul Asr Learning Institute | 7580 Kennedy Road, Brampton, ON L6W 0A1 | 2007-11-28 |
| Emerson Mahoney Golf Enterprises Inc. | 7700 Kennedy Road, Brampton, ON L6W 0A1 | 2003-02-11 |
| 12325756 Canada Inc. | Unit # 8, 7990 Kennedy Road South, Brampton, ON L6W 0A2 | 2020-09-08 |
| New Brampton Community Task Force | 7735 Kennedy Road South, Brampton, ON L6W 0A2 | 2017-01-31 |
| Hankook Tire Canada Corp. | 30 Resolution Drive, Brampton, ON L6W 0A3 | |
| Golden Arrow Healthcare Services Inc. | 1110-16 John Street, Brampton, ON L6W 0A4 | 2020-11-30 |
| New Life Apostolic Ministries | 1407 - 16 Johns Street, Brampton, ON L6W 0A4 | 2018-05-05 |
| Community Food Security Organic Gardens | 16 John Street, Suite 311, Brampton, ON L6W 0A4 | 2016-01-27 |
| 9294201 Canada Inc. | 2408-100 John Street, Brampton, ON L6W 0A8 | 2015-05-13 |
| 9266623 Canada Ltd. | 100 John St, 1402, Brampton, ON L6W 0A8 | 2015-04-23 |
| Find all corporations in postal code L6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KEITH HARLEY CRONE | 19 INVERARY DR., BRAMPTON ON L6W 3Y6, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6W 1E5 |
| Category | asset management |
| Category + City | asset management + BRAMPTON |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation S2g Management Groupe Conseil | 271 Des Rochers, Boischatel, QC G0A 1H0 | 2019-06-14 |
| Remillard Property Management Corporation | 1700 - 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | |
| Corporation De Gestion G.m.g. | 1 Place Bellerive, Suite 404, Laval, QC H7V 1B1 | 1981-03-04 |
| Canadian Management and Manufacturing Corporation C.m.m.c. Inc. | 175 Merizzi, St-laurent, QC H4T 1Y3 | 1983-06-28 |
| Corporation De Fonds R.e.g.a.r. Gestion PrivÉe Inc. | 725, Boulevard Lebourgneuf, Bureau 420, Québec, QC G2J 0C4 | 2014-01-03 |
| Corporation De Gestion De Placements Manuvie | 200 Bloor St E, Toronto, ON M4W 1E5 | 1977-06-20 |
| La Corporation De Gerance Gordienne Ltee | 3315 Ridgewood Ave, Suite 8, Montreal 247, QC | 1967-03-20 |
| U.S.s.i. Management Corporation | 3940 Cote Des Neiges, Suite B110, Montreal, QC H3H 1W2 | 1998-06-09 |
| Corporation De Gestion Immeubles Trois M | 1555 Peel Street, Suite 700, Montreal, QC H3A 3L8 | 1985-05-31 |
| Green Marine Management Corporation | 25, Du MarchГ©-champlain, Suite 402, Quebec, QC G1K 4H2 | 2008-01-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on INASSET MANAGEMENT CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.