RESTO CLICK INC. (Corporation# 6582702) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 11, 2006.
| Corporation ID | 6582702 |
| Business Number | 854230562 |
| Corporation Name | RESTO CLICK INC. |
| Registered Office Address |
4865 Edouard Montpetit Suite 07 Montreal QC H3W 1P7 |
| Incorporation Date | 2006-06-11 |
| Dissolution Date | 2009-04-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AHMED BOUDDINE | 4865 EDOUARD MONTPETIT, SUITE 07, MONTREAL QC H3W 1P7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-11 | current | 4865 Edouard Montpetit, Suite 07, Montreal, QC H3W 1P7 |
| Name | 2006-06-11 | current | RESTO CLICK INC. |
| Status | 2009-04-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-11-06 | 2009-04-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-06-11 | 2008-11-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-04-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2006-06-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3998126 Canada Inc. | 4825 Édouard-montpetit, #1, MontrÉal, QC H3W 1P7 | 2002-01-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aquamarine Professional Coatings 2007 Ltd. | 5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, #301, Montreal, QC H3W 0A1 | 2007-09-05 |
| Aquamarine Professional Coatings Ltd. | 301-5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, Montreal, QC H3W 0A1 | 1998-08-21 |
| Decor Alliance Inc. | 5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, #301, Montreal, QC H3W 0A1 | 1987-06-29 |
| Imp-or Canada Inc. | 4861 Ave De Courtrai, Suite 102, MontrГ©al, QC H3W 0A2 | 2017-11-01 |
| 8943958 Canada Inc. | 4861 Avenue Decourtrai, 202, Montreal, QC H3W 0A2 | 2014-07-04 |
| 12481294 Canada Inc. | 904-5175 Avenue De Courtrai, MontrГ©al, QC H3W 0A9 | 2020-11-09 |
| 9082301 Canada Incorporated | 5175 Avenue De Courtrai, Suite 909, Montreal, QC H3W 0A9 | 2014-11-09 |
| Newry Maple It Services Inc. | 41-4750 Avenue De Courtrai, Montreal, QC H3W 1A1 | 2020-03-13 |
| 10253278 Canada Inc. | 21 - 4702 Av. De Courtrai, Montreal, QC H3W 1A1 | 2017-05-26 |
| Halal-maplestar Foods Inc. | 4650 De Courtrai Avenue, Suite 53, Montreal, QC H3W 1A1 | 2006-11-30 |
| Find all corporations in postal code H3W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AHMED BOUDDINE | 4865 EDOUARD MONTPETIT, SUITE 07, MONTREAL QC H3W 1P7, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3W 1P7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Click Parts and Supplies Inc. | 2212, Rue St-denis, JonquiГЁre, QC G7S 1N4 | 2014-11-25 |
| Distributions Cinematographiques Resto Inc. | 4380 Rue Provost, Lachine, QC | 1981-11-24 |
| Le Groupe Resto Pro Inc. | 2365 Rue GuГ©nette, MontrГ©al, QC H4R 2E9 | 1999-06-17 |
| Click-click Care Inc. | 162 Staglin Court, Markham, ON L6C 0L1 | 2016-10-12 |
| Easy Click - Business Process Improvement, Inc. | 1494 Antoine-dalmas, Laval, QC H7Y 2A8 | 2012-08-06 |
| Click Models of Canada Inc. | 4020 Saint-ambroise Street, Suite 150, Montreal, QC H4C 2C7 | 2002-09-18 |
| Le Fameux Resto Deli Pub Andrews Inc. | 5601 Pare St., Suite 215, Montreal, QC H4P 1P7 | 1993-07-29 |
| Resto-donuts Simon Management Inc. | 3188 Chemin Ste-foy, Ste-foy, QC G1X 1R4 | 1992-01-30 |
| Redberry Resto-brands Inc. | 3201 Boulevard Taschereau, Greenfield Park, QC J4V 2H4 | 2005-02-14 |
| Koolie's Resto-pub Inc. | 420 Sainte Catherine Street W, Suite 4, Westmount, QC H3Z 1R2 | 1994-06-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on RESTO CLICK INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.