LifeStyle Changes Franchising Corporation (Corporation# 6582648) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 12, 2006.
| Corporation ID | 6582648 |
| Business Number | 852481522 |
| Corporation Name | LifeStyle Changes Franchising Corporation |
| Registered Office Address |
1127 Fort Street Victoria BC V8V 3K9 |
| Incorporation Date | 2006-06-12 |
| Dissolution Date | 2015-06-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOY MCKERR | 584 NIAGARA ST, VICTORIA BC V8V 1H7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-09-27 | current | 1127 Fort Street, Victoria, BC V8V 3K9 |
| Address | 2009-04-07 | 2009-09-27 | 584 Niagara St., Victoria, BC V8V 1H7 |
| Address | 2009-02-04 | 2009-04-07 | 70c Pilot St, Victoria, BC V8V 2A4 |
| Address | 2006-06-12 | 2009-02-04 | 582 Niagara St, Victoria, BC V8V 1H7 |
| Name | 2006-06-12 | current | LifeStyle Changes Franchising Corporation |
| Status | 2015-06-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-20 | 2015-06-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-06-12 | 2014-11-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2006-06-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-06-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-06-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-06-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fisgard Investors Ltd. | 1127 Fort Street, Victoria, BC V8V 3K9 | 1994-05-24 |
| Fisgard Mortgage Investment Corporation | 1127 Fort Street, Victoria, BC V8V 3K9 | 1994-05-24 |
| 4547373 Canada Inc. | 1127 Fort Street, Victoria, BC V8V 3K9 | 2010-02-19 |
| Lifestyle Changes-downsizing and Moving Services Inc. | 1127 Fort Street, Victoria, BC V8V 3K9 | 2004-10-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Invitation Group Inc. | C/o Green and Helme - Attn Veronica, 1127 Fort St, Victoria, BC V8V 3K9 | 2015-10-01 |
| Sweet Wheels Automobiles Ltd. | 1125 Fort Street, Victoria, BC V8V 3K9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Independent Running Retailers of Canada | 1200 Vancouver Street, Victoria, BC V8V 0A4 | 2014-05-27 |
| Be You Promise.org | 50 Dallas Road, Suite 18, Victoria, BC V8V 1A2 | 2011-02-24 |
| In A Lather Canada Inc. | 31-60 Dallas Road, Victoria, BC V8V 1A2 | 2009-09-15 |
| Emms Professional Services Inc. | 801-450 Dallas Road, Victoria, BC V8V 1B1 | 2017-05-12 |
| Moira Dann Creative Inc. | 502 Dallas Road Unit 1, Victoria, BC V8V 1B2 | 2020-04-22 |
| Saumik Productions Inc. | 548 Dallas Road, Victoria, BC V8V 1B3 | 2010-07-14 |
| Gja Brokerage Services Inc. | 107-640 Dallas Road, Victoria, BC V8V 1B6 | 2020-06-18 |
| Entreprises Rick Goring Inc. | 60 Dallas Road, Unit 11, Victoria, BC V8V 1E2 | 2013-07-04 |
| Jem Monday Publishing Inc. | 305 - 539 Niagara Street, Victoria, BC V8V 1H2 | 2017-10-04 |
| Hati & Skoll Corp. | 107-535 Niagara Street, Victoria, BC V8V 1H3 | 2020-11-10 |
| Find all corporations in postal code V8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOY MCKERR | 584 NIAGARA ST, VICTORIA BC V8V 1H7, Canada |
| City | Victoria |
| Post Code | V8V 3K9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| North American Lifestyle Planning Corporation | 589 Marshall Avenue, Dorval, QC H9P 1E1 | 2000-02-01 |
| Blue Jay Franchising Corporation Ltd. | 1999-02-11 | |
| S.e.t.n.a. Lifestyle Networks Inc. | 2520 Lionel-groulx, 3rd Floor, Montreal, QC H3J 1J8 | 2004-04-01 |
| Corporation De Franchises Et Licenses Briskets | 4555 Bonavista, #703, Montreal, QC H3W 2C7 | 1986-09-10 |
| Redberry Franchising Corporation | 5180 Orbitor Drive, Mississauga, ON L4W 5L9 | |
| Ledgers Canada Franchising Corporation | 26 Wilstead Drive, Newmarket, ON L3Y 4T9 | 2015-10-14 |
| Liquid Nutrition Franchising Corporation | 60 Chemin BelvГ©dГЁre, Westmount, QC H3Y 1P8 | 2010-11-24 |
| Metal Supermarkets Franchising Corporation | 520, Abilene Drive, 2nd Floor, Mississauga, ON L5T 2H7 | 2010-10-22 |
| Gentlemen's Quest Franchising Corporation | 105 Market Court, Scarborough, ON M1L 2K1 | 1985-07-09 |
| Eastern World Franchising and Trading Corporation | 318 Dymott Avenue, Milton, ON L9T 7T3 | 2014-10-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on LifeStyle Changes Franchising Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.