X-CYBERIST CONSULTING INC. (Corporation# 6582621) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 12, 2006.
| Corporation ID | 6582621 |
| Business Number | 854077963 |
| Corporation Name | X-CYBERIST CONSULTING INC. |
| Registered Office Address |
1820-3 Greystone Walk Dr. Scarborough ON M1K 5J4 |
| Incorporation Date | 2006-06-12 |
| Dissolution Date | 2010-07-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| XIAOLU WANG | 1508-25 BAY MILLS BLVD, SCARBOROUGH ON M1T 3P4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-24 | current | 1820-3 Greystone Walk Dr., Scarborough, ON M1K 5J4 |
| Address | 2006-06-26 | 2009-03-24 | 803-55 Glenn Hawthorne Blvd, Mississauga, ON L5R 3S6 |
| Address | 2006-06-12 | 2006-06-26 | 1508-25 Bay Mills Blvd, Scarborough, ON M1T 3P4 |
| Name | 2006-06-12 | current | X-CYBERIST CONSULTING INC. |
| Status | 2010-07-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-06-12 | 2010-07-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-07-13 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2006-06-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-02-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1820-3 Greystone Walk Dr. |
| City | Scarborough |
| Province | ON |
| Postal Code | M1K 5J4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3pointer Inc. | 821 - 3 Greystone Walk Drive, Toronto, ON M1K 5J4 | 2020-11-16 |
| Helping Hand Accounting Corp. | 1733-3 Greystone Walk Drive, Scarborough, ON M1K 5J4 | 2020-08-13 |
| 11758942 Canada Corporation | 1128- 3 Greystone Walk Dr, Scarborough, ON M1K 5J4 | 2019-11-26 |
| 10341851 Canada Inc. | 429-3 Greystone Walk Dr, Scarborough, ON M1K 5J4 | 2017-07-27 |
| General Machinery Standard International Corporation | 629-3 Greystone Walk Dr., Scarborough, ON M1K 5J4 | 2011-12-21 |
| Rajshahi University Alumni Association, Canada (ruaac) | 722-3 Greystone Walk Drive, Toronto, ON M1K 5J4 | 2010-03-19 |
| 7260806 Canada Inc. | 3 Graystone Walk Drive, Suite 1523, Toronto, ON M1K 5J4 | 2009-10-16 |
| Delark Financial Services Inc. | Suite 2120, 3 Greystone Walk Drive, Scarborough, ON M1K 5J4 | 2007-08-21 |
| Shower Me With Your Blessings Inc. | 3 Greystone Walk Dr. # 2233, Toronto, ON M1K 5J4 | 2007-04-25 |
| 6605575 Canada Inc. | 131-3 Greystone Walk Drive, Scarbrough, ON M1K 5J4 | 2006-07-28 |
| Find all corporations in postal code M1K 5J4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| XIAOLU WANG | 1508-25 BAY MILLS BLVD, SCARBOROUGH ON M1T 3P4, Canada |
| City | Scarborough |
| Post Code | M1K 5J4 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Scarborough |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rph.a.r. Consulting Inc. | 20 Eglinton Avenue West, Suite 2100, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Jean-claude Beaudry Consulting Inc. | 29, Ritchie Barnhill Drive, Truro, NS B2N 6P5 | |
| Vxm Consulting Incorporated | 58 Danjohn Crescent, Toronto, ON M1V 3N4 | 2015-10-01 |
| Bdm Ehs Consulting Ltd. | Block 4 Lot 10 Paint Lake, Po Box 704, Thompson, MB R8N 1N5 | |
| Can-act Consulting Inc. | 6362 Curtis Street, Burnaby, BC V5B 2A5 | |
| V-can Consulting Inc. | 7928 128 Street, Suite 208, Surrey, BC V3W 4E8 | |
| Svs Consulting Inc. | 909 7th Avenue Sw, Apt# 706, Calgary, AB T2P 1A6 | |
| Techdrex Consulting Inc. | 12220 Stony Plain Road, Suite 600, Edmonton, AB T5N 3Y4 | |
| Savinicha Consulting Incorporated | 4071 Churchill Drive, Windsor, ON N9G 2E6 | 2020-02-06 |
| Proxy Consulting Inc. | 329 March Road Suite 232 Office 312, Ottawa, ON K2K 2E1 |
Please comment or provide details below to improve the information on X-CYBERIST CONSULTING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.