Angel Quest INC. (Corporation# 6582494) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 9, 2006.
| Corporation ID | 6582494 |
| Business Number | 851468124 |
| Corporation Name | Angel Quest INC. |
| Registered Office Address |
143-70 Edenvale Dr Ottawa ON K2K 3N7 |
| Incorporation Date | 2006-06-09 |
| Dissolution Date | 2007-09-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LATOYA NEWTON | 143-70 EDENVALE DR, OTTAWA ON K2K 3N7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-09 | current | 143-70 Edenvale Dr, Ottawa, ON K2K 3N7 |
| Name | 2006-06-09 | current | Angel Quest INC. |
| Status | 2007-09-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-06-09 | 2007-09-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-09-05 | Dissolution | Section: 210 |
| 2006-06-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9507914 Canada Inc. | 145-70 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 3N7 | 2015-11-12 |
| Why Recruit Me Inc. | 70 Edenvale Drive, Unit 103, Kanata, ON K2K 3N7 | 2010-03-05 |
| Lina K Consulting Inc. | 125-70 Edenvale, Kanata, Ontario, ON K2K 3N7 | 2005-01-11 |
| Newera Health Networks Inc. | 70 Edenvale Drive, Unit 105, Kanata, ON K2K 3N7 | 2004-06-27 |
| Hire Works, Inc. | 70 Edenvale Drive, Unit 103, Ottawa, ON K2K 3N7 | 2012-07-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LATOYA NEWTON | 143-70 EDENVALE DR, OTTAWA ON K2K 3N7, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2K 3N7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Quest-end Inc. | 5624 Queen Mary Road, Hampstead, QC H3X 1W9 | 1986-11-28 |
| R.e. Quest Real Estate Inc. | 16740 Trans-canadienne, 3rd Floor, Kirkland, QC H9H 4M7 | 2007-07-09 |
| Canadian Quest Adventure Race Inc. | 10 Rue Berube, Gatineau, QC J8P 6N2 | 1997-04-24 |
| Quest Design & Consulting Inc. | 5100, Rue De La Savane, Suite 200, Montreal, QC H4P 1T8 | 2006-04-18 |
| Planche A Neiges Quest Inc. | 2475 Montclair Avenue, Montreal, QC H4B 2H9 | 1987-04-15 |
| Remorquage Angel Inc. | 4348 Walkley Street, Montreal, QC H4B 2K5 | 1985-07-22 |
| Quest Rare Minerals Ltd. | 1155 Robert-bourassa Blvd., Suite 906, MontrГ©al, QC H3B 3A7 | 2007-06-06 |
| Accounting Angel Inc. | 3264 Angel Pass Drive, Mississauga, ON L5M 7K1 | 2020-08-13 |
| Investissements Angel Sun Inc. | 464 Rue Des Bouleaux, St-bruno, QC J3V 2J8 | 2010-10-06 |
| Quest - Quality Urban Energy Systems of Tomorrow | 350 Albert St., Suite 1220, Ottawa, ON K1R 1R4 | 2011-04-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on Angel Quest INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.