L & Y SHOES INC. (Corporation# 6582290) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 9, 2006.
| Corporation ID | 6582290 |
| Business Number | 854470762 |
| Corporation Name | L & Y SHOES INC. |
| Registered Office Address |
25 Bamburgh Circle Scarborough ON M1W 3W2 |
| Incorporation Date | 2006-06-09 |
| Dissolution Date | 2007-11-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WEI YUAN LI | 25 BAMBURGH CIRCLE, SCARBOROUGH ON M1W 3W2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-09 | current | 25 Bamburgh Circle, Scarborough, ON M1W 3W2 |
| Name | 2006-06-09 | current | L & Y SHOES INC. |
| Name | 2006-06-09 | current | L ; Y SHOES INC. |
| Status | 2007-11-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-06-09 | 2007-11-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-11-22 | Dissolution | Section: 210 |
| 2006-06-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 25 BAMBURGH CIRCLE |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1W 3W2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Coba Solutions Inc. | 25 Bamburgh Circle, Suite 2239, Toronto, ON M1W 3W2 | 1999-11-26 |
| Onlen Fairyland (canada) Holding Co. Ltd. | 25 Bamburgh Circle, #935, Toronto, ON M1W 3W2 | 2003-08-06 |
| 9824910 Canada Ltd. | 25 Bamburgh Circle, Suite 1929, Scarborough, ON M1W 3W2 | 2016-07-11 |
| 9841857 Canada Corp. | 25 Bamburgh Circle, Suite 1929, Scarborough, ON M1W 3W2 | 2016-07-24 |
| Unionbuy Ltd. | 25 Bamburgh Circle, Suite 1541, Toronto, ON M1W 3W2 | 2019-05-05 |
| 11903675 Canada Incorporated | 25 Bamburgh Circle, Ph33, Toronto, ON M1W 3W2 | 2020-02-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11782622 Canada Inc. | 1939-25 Bamburgh Cir, Scarborough, ON M1W 3W2 | 2019-12-10 |
| E.v.e Brothers Consulting Group Ltd. | Unit 335 - 25 Bamburgh Circle, Toronto, ON M1W 3W2 | 2018-10-28 |
| 10991376 Canada Inc. | 25 Bamburgh Circle, Suite 1238, Scarborough, ON M1W 3W2 | 2018-09-13 |
| Pacific Development of Canada Inc. | 25-2131 Bamburgh Circle, Scarborough, ON M1W 3W2 | 2018-02-15 |
| Chosen Children - Fulfilling The Call Inc. | 639 - 25 Bamburgh Circle, Toronto, ON M1W 3W2 | 2017-12-07 |
| 10082627 Canada Inc. | 1929 - 25 Bamburgh Circle, Scarborough, ON M1W 3W2 | 2017-01-28 |
| 9873384 Canada Corporation | 1035-25 Bamburgh Circ, Toronto, ON M1W 3W2 | 2016-08-28 |
| Alvares Technology Consulting Limited | Unit 1939, 25 Bamburgh Circle, Toronto, ON M1W 3W2 | 2016-05-11 |
| Tofantasi Entertainment Ltd. | 1834 -25 Bamburgh Cir, Toronto, ON M1W 3W2 | 2016-03-22 |
| 9469419 Canada Inc. | 1032-25 Bamburgh Circle, Scarborough, ON M1W 3W2 | 2015-10-08 |
| Find all corporations in postal code M1W 3W2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WEI YUAN LI | 25 BAMBURGH CIRCLE, SCARBOROUGH ON M1W 3W2, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1W 3W2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| G.r.g. Shoes Investments Inc. | 370 Boul. GrÉber, Suite 205, Gatineau, QC J8T 5R6 | 2000-09-28 |
| Dd Shoes Inc. | 114 Barons St, Kleinburg, ON L4H 3Y3 | 2017-03-11 |
| Tko Shoes Inc. | 237 Main St. W., Warman, SK S0K 4S0 | 2020-04-01 |
| Velx Shoes Inc. | 3116 130 Ave Nw, Edmonton, AB T5A 3B2 | 2013-09-25 |
| Amitis Shoes Inc. | 203 Rue De Cordoue, Laval, QC H7M 4P5 | 2010-10-23 |
| Rodeo Shoes Inc. | 4 & 5 - 80 Hale Rd, Brampton, ON L6W 3N9 | 2006-07-21 |
| Aa Shoes Inc. | 2309 - 30 Denton Ave, Toronto, ON M1L 4P2 | 2010-10-13 |
| Vida Shoes of Canada Ltd. | 70 Bond St. #200, Toronto, ON M5B 1X3 | 2009-01-26 |
| Torbo Shoes Ltd. | 31 Tapscott Road, Toronto, ON M1B 4Y7 | 2008-08-07 |
| Zalin Shoes Inc. | 44 Riverside Blvd, Vaughan, ON L4J 1H3 | 2011-06-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on L & Y SHOES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.