Corporation Ressources Nevado (Corporation# 6582192) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 9, 2006.
| Corporation ID | 6582192 |
| Business Number | 852540129 |
| Corporation Name |
Corporation Ressources Nevado Nevado Resources Corporation |
| Registered Office Address |
308-4710 Rue Saint-ambroise MontrГ©al QC H4C 2C7 |
| Incorporation Date | 2006-06-09 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Doug Walden | 2304 Kings Avenue, West Vancouver BC V7V 2C4, Canada |
| Tyson King | 805-1887 Crowe Street, Vancouver BC V5Y 0B4, Canada |
| JEAN-GUY MASSE | 361, RUE DUFRESNE, SAINTE-ADÈLE QC J8B 2S9, Canada |
| MARCEL BERGERON | 64, ST-PAUL OUEST, UNITÉ 412, MONTRÉAL QC H2Y 4B8, Canada |
| David Atkinson | 307-917 West 7th Avenue, Vancouver BC V5Z 1C4, Canada |
| Virginia Olnick | 2120 Indian Fort Drive, Surrey BC V4A 3L8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-03-14 | current | 308-4710 Rue Saint-ambroise, MontrГ©al, QC H4C 2C7 |
| Address | 2015-09-25 | 2017-03-14 | 725-999 Boul. De Maisonneuve Ouest, MontrГ©al, QC H3A 3L4 |
| Address | 2012-05-04 | 2015-09-25 | 100-777 Rue De La Commune Ouest, MontrÉal, QC H3C 1Y1 |
| Address | 2007-03-01 | 2012-05-04 | 3030, Le Carrefour, Suite 1002, Laval, QC H7T 2P5 |
| Address | 2006-06-09 | 2007-03-01 | 3030, Le Carrefour, Suite 1003, Laval, QC H7T 2P5 |
| Name | 2010-06-16 | current | Corporation Ressources Nevado |
| Name | 2010-06-16 | current | Nevado Resources Corporation |
| Name | 2007-03-01 | 2010-06-16 | Corporation de capital de risque Nevado |
| Name | 2007-03-01 | 2010-06-16 | Nevado Venture Capital Corporation |
| Name | 2006-06-09 | 2007-03-01 | Corporation de capital de risque Nevado |
| Status | 2019-07-05 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2019-07-05 | 2019-07-05 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 2006-06-09 | 2019-07-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-07-05 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: British Columbia / Colombie-Britannique |
| 2018-11-16 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2010-06-16 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2007-03-01 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2007-02-14 | Amendment / Modification | |
| 2006-06-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2017-06-15 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2017 | 2016-07-14 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2016 | 2016-07-14 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Agence Amuse Inc. | 488-4020, Rue Saint-ambroise, MontrГ©al, QC H4C 2C7 | 2020-09-28 |
| 12259443 Canada Inc. | 4000 Saint-ambroise, Bureau 390, Montreal, QC H4C 2C7 | 2020-08-11 |
| La Terre De Marielle Inc. | 4710 Saint-ambroise, Suite 118, MontrГ©al, QC H4C 2C7 | 2019-10-15 |
| 11467743 Canada Inc. | 387-4000 Rue Sainte Ambroise, MontrÉal, QC H4C 2C7 | 2019-06-17 |
| 11381725 Canada Inc. | 495-4020 Rue Saint-ambroise, MontrГ©al, QC H4C 2C7 | 2019-04-29 |
| 11089609 Canada Inc. | 327 - 4710, Rue Saint-ambroise, MontrÉal, QC H4C 2C7 | 2018-11-09 |
| La Meilleure Vinaigrette Inc. | 418 - 4030 Saint-ambroise, MontrГ©al, QC H4C 2C7 | 2018-09-25 |
| 10991279 Canada Inc. | 399-4020 Rue St-ambroise, MontrГ©al, QC H4C 2C7 | 2018-09-13 |
| Placements OsГ©dГ©a Inc. | 270-4000 Saint-ambroise, MontrГ©al, QC H4C 2C7 | 2018-08-29 |
| Capamotion Inc. | 4710 Rue Saint-ambroise, App. 136, MontrÉal, QC H4C 2C7 | 2018-06-01 |
| Find all corporations in postal code H4C 2C7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Doug Walden | 2304 Kings Avenue, West Vancouver BC V7V 2C4, Canada |
| Tyson King | 805-1887 Crowe Street, Vancouver BC V5Y 0B4, Canada |
| JEAN-GUY MASSE | 361, RUE DUFRESNE, SAINTE-ADÈLE QC J8B 2S9, Canada |
| MARCEL BERGERON | 64, ST-PAUL OUEST, UNITÉ 412, MONTRÉAL QC H2Y 4B8, Canada |
| David Atkinson | 307-917 West 7th Avenue, Vancouver BC V5Z 1C4, Canada |
| Virginia Olnick | 2120 Indian Fort Drive, Surrey BC V4A 3L8, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H4C 2C7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Monte Nevado Canada Inc. | 205-72 Victoria Street South, Kitchener, ON N2G 4Y9 | 2010-12-22 |
| Mongolian Resources Holdings Corporation | 1 Place Ville-marie, 39th Floor, Montreal, QC H3B 4M7 | 2006-04-05 |
| Strategicnova QuГ©bec Resources Corporation | 1200 Mcgill College Avenue, Suite 1700, Montreal, QC H3B 4G7 | 2001-03-23 |
| Woresco World Resources Corporation | 1 Place Ville-marie, Bur. 2821, Montreal, QC H3B 4R4 | 1993-09-09 |
| Corporation De Ressources Desjardins Ltee | 3570 Chemin Chambly, Longueuil, QC J4L 1N8 | 1981-06-30 |
| Dayan Resources Corporation | 1000 De La Gauchetiere West, Suite 900, Montreal, QC H3B 5H4 | 2007-10-16 |
| Purthanol Resources Corporation | 36 King Street East, 4th Floor, Toronto, ON M5C 1E5 | 2015-10-23 |
| X-terra Resources Corporation | 139 Quebec Avenue, Suite 202, Rouyn-noranda, QC J9X 6M8 | |
| Corporation De Ressources Jolliet | 751 Victoria Square, Montreal, QC H2Y 2J3 | 1989-04-20 |
| La Corporation De Ressources Maharg | 4439 Walkley, Montreal, QC H4B 2K4 | 1985-05-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Corporation Ressources Nevado.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.