Pilot Project Management Inc. (Corporation# 6581731) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 8, 2006.
| Corporation ID | 6581731 |
| Business Number | 851124727 |
| Corporation Name | Pilot Project Management Inc. |
| Registered Office Address |
Po Box 92023 Edgemont Rpo Calgary AB T3A 6L9 |
| Incorporation Date | 2006-06-08 |
| Dissolution Date | 2009-05-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SHANE ZBRODOFF | 436 EDGEBROOK GROVE NW, CALGARY AB T3A 5T4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-08 | current | Po Box 92023 Edgemont Rpo, Calgary, AB T3A 6L9 |
| Name | 2006-06-08 | current | Pilot Project Management Inc. |
| Status | 2009-05-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-06-08 | 2009-05-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-05-30 | Dissolution | Section: 210 |
| 2006-06-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Brightsoo Business Development Corp. | 6 Varmoor Pl. Nw, Calgary, AB T3A 0A1 | 2008-05-04 |
| Seed Apparel Corp. | 4019 Varmoor Rd. Nw, Calgary, AB T3A 0B1 | 2013-12-01 |
| Calgary Energy Consultants Ltd. | 4220 Varmoor Road N.w., Calgary, AB T3A 0B3 | 1985-05-31 |
| 9867066 Canada Ltd. | 8 Varsconna Place Nw, Calgary, AB T3A 0B4 | 2016-08-12 |
| Integral Analytics Inc. | 4007 Vardell Rd. N.w., Calgary, AB T3A 0C3 | 2007-10-13 |
| Ctd Sushi Operations Inc. | 3625 Shaganappi Trail Nw, Umi Sushi - Market Mall, Calgary, AB T3A 0E2 | 2009-02-18 |
| G.v.m. Geological Consultants Ltd. | 3404 Varna Crescent W, Calgary, AB T3A 0E6 | 1980-11-17 |
| National Field Staff Association of Canada World Youth | 2 Varna Place Nw, Calgary, AB T3A 0E8 | 1995-11-06 |
| Sensorup Inc. | 5103 Varscliff Road Northwest, Calgary, AB T3A 0G2 | |
| Everest International Education Inc. | 3904 Vincent Dr. Nw, Calgary, AB T3A 0H1 | 2016-04-04 |
| Find all corporations in postal code T3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SHANE ZBRODOFF | 436 EDGEBROOK GROVE NW, CALGARY AB T3A 5T4, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T3A 6L9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Arctic Pilot Project Inc. | 150 6th Avenue S.w., Calgary, AB T2P 3Y7 | 1980-04-22 |
| Fusion Project Management Ltd. | 2800 Park Place, 666 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2Z7 | |
| Ipm Integrated Project Management Inc. | 56 Robert Attersley Drive East, Whitby, ON L1R 0B6 | |
| Rpm-remodel Project Project Management Inc. | 6 Mutton Lake Rd, Seguin, ON P2A 0B6 | 2019-08-20 |
| Pilot Pneumatic Equipment Ltd. | 7290 Ouest St-jacques, Montreal, QC H4B 1W1 | 1981-08-10 |
| Pilot Facility Management Consulting Inc. | 7 Virgil Rd, Nepean, ON K2H 6B2 | 2009-02-24 |
| Pilot Performance Resources Management Inc. | #7 - 27111 0 Avenue, Aldergrove, BC V4W 2S9 | 1994-04-05 |
| Sphere Project Management Group Inc. | 7 Donald Street, Winnipeg, MB R3L 2S6 | |
| Performance Pilot Strategic Management Consulting Incorporated | 94 Glen Ave, Ottawa, ON K1S 2Z9 | 2009-03-04 |
| Donald Blenkhorn's Project Management Services Inc. | 58 Cottage Road, Moring Heights, QC J0R 1H0 |
Please comment or provide details below to improve the information on Pilot Project Management Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.