Bradley Shea Handrahan Consulting Services Inc. (Corporation# 6581625) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 8, 2006.
| Corporation ID | 6581625 |
| Business Number | 852632926 |
| Corporation Name | Bradley Shea Handrahan Consulting Services Inc. |
| Registered Office Address |
51 Queen Street Charlottetown PE C1A 4A5 |
| Incorporation Date | 2006-06-08 |
| Dissolution Date | 2016-04-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NEIL HANDRAHAN | 51 QUEEN STREET, CHARLOTTETOWN PE C1A 4A5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-07-13 | current | 51 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 4A5 |
| Address | 2006-06-08 | 2006-07-13 | 51 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 4A5 |
| Name | 2006-06-08 | current | Bradley Shea Handrahan Consulting Services Inc. |
| Status | 2016-04-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-11-18 | 2016-04-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-06-08 | 2015-11-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-04-16 | Dissolution | Section: 212 |
| 2006-06-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 51 Queen Street |
| City | Charlottetown |
| Province | PE |
| Postal Code | C1A 4A5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| B. P. Shea Professional Corp. | 51 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 4A5 | 2005-12-22 |
| Crimson Maple Enterprises Inc. | 51 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 4A5 | 2006-01-17 |
| 6829732 Canada Inc. | 51 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 4A5 | 2007-08-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11126105 Canada Inc. | 65 Queen Street, 2nd Floor, Charlottetown, PE C1A 4A5 | 2018-12-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hicano Trading Ltd. | 15 Rogers Lane, Charlottetown, PE C1A 0A3 | 2018-04-13 |
| May Earth Services Inc. | 132 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2018-10-26 |
| House of Dumplings Ltd. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2016-11-21 |
| 8749515 Canada Inc. | 116 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | |
| Talentedu Inc. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2019-02-04 |
| Rec & Weld Inc. | 120-1 Haviland Street, Charlottetown, PE C1A 0A8 | 2017-09-18 |
| On The Water Adventures, Inc. | 304-4 Prince St, Charlottetown, PE C1A 0C4 | 2016-04-20 |
| 313 Enterprise Inc. | 225-7 Babineau Ave, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2020-11-20 |
| Shb Investments Inc. | Suite No. 201, 7 Babineau Avenue, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2019-07-30 |
| Affiliatevia Canada Inc. | 7 Babineau Avenue, Suite 209, Charlottetown, PE C1A 0C9 | |
| Find all corporations in postal code C1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NEIL HANDRAHAN | 51 QUEEN STREET, CHARLOTTETOWN PE C1A 4A5, Canada |
| City | Charlottetown |
| Post Code | C1A 4A5 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Charlottetown |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services Techniques Shea Inc. | 7325 Fielding Avenue, Montreal, QC H4V 1R7 | 1991-06-13 |
| Bradley Partner Services Inc. | 1862, Savaria, Sainte-julie, QC J3E 1J9 | 2014-02-20 |
| Ovigli Consulting Services Inc. | 49 Bradley Dr, Georgetown, ON L7G 6B6 | 2015-11-23 |
| Patrick Bradley Services Ltd. | 1862, Savaria, Sainte-julie, QC J3E 1J9 | 2019-03-15 |
| Peter Shea Holdings Limited | 7325 Fielding Avenue, Montreal, QC H4B 1R7 | 1980-12-18 |
| Profamb Consulting Inc. | 10 O'shea Cres., Ajax, ON L1T 4W8 | 2007-09-10 |
| Manufacture Bradley (u.s.a.) Inc. | 270 Boul. Industriel, Rouyn-noranda, QC J9X 6T3 | 1993-06-11 |
| Manufacture W.m. Bradley Limitee | 98 14th Street, P.o.box 367, Noranda, QC J9X 5A9 | 1974-09-18 |
| F.g. Bradley Co. Limitee | 3370 South Service Road, Burlington, ON L7N 3M6 | |
| Bradley FrГЁres LimitГ©e | 98 14th Street, Rouyn Noranda, QC J9X 5A9 |
Please comment or provide details below to improve the information on Bradley Shea Handrahan Consulting Services Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.