Plum PR Inc. (Corporation# 6581463) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 8, 2006.
| Corporation ID | 6581463 |
| Business Number | 852636125 |
| Corporation Name | Plum PR Inc. |
| Registered Office Address |
109, Front Street East, Suite 430 Toronto ON M5A 4P7 |
| Incorporation Date | 2006-06-08 |
| Dissolution Date | 2012-04-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MAGGIE FAIRS | 109, FRONT STREET EAST, SUITE 430, TORONTO ON M5A 4P7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-08 | current | 109, Front Street East, Suite 430, Toronto, ON M5A 4P7 |
| Name | 2007-05-07 | current | Plum PR Inc. |
| Name | 2006-06-08 | 2007-05-07 | CAREERSPIN INC. |
| Status | 2012-04-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-29 | 2012-04-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-26 | 2011-11-29 | Active / Actif |
| Status | 2008-11-06 | 2008-11-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-06-08 | 2008-11-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-27 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-07 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2006-06-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-08-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2008-08-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 109, Front Street East, Suite 430 |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M5A 4P7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11494899 Canada Ltd. | Suite 639 109 Front Street East, Toronto, ON M5A 4P7 | 2019-07-03 |
| Paramun Ltd. | 109 Front St E, Suite 1110, Toronto, ON M5A 4P7 | 2018-10-05 |
| 10791687 Canada Inc. | 743-109 Front Street East, Toronto, ON M5A 4P7 | 2018-05-19 |
| Baker Lewis and Company Inc. | 1202 -109 Front Street East, Toronto, ON M5A 4P7 | 2017-01-18 |
| Gordansys Solutions Corp. | 545-109 Front Street East, Toronto, ON M5A 4P7 | 2016-10-06 |
| 9553959 Canada Inc. | 109 Front St E. Suite 424, Toronto, ON M5A 4P7 | 2016-01-01 |
| Jci Capitech Consulting Inc. | 226-109 Front Street East, Toronto, ON M5A 4P7 | 2015-06-09 |
| 8591512 Canada Corp. | 930-109 Front Street East, Toronto, ON M5A 4P7 | 2013-07-26 |
| 8455830 Canada Inc. | 902-109 Front Street East, Toronto, ON M5A 4P7 | 2013-03-07 |
| Omnomica Inc. | 215-109 Front St. E., Toronto, ON M5A 4P7 | 2011-04-20 |
| Find all corporations in postal code M5A 4P7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MAGGIE FAIRS | 109, FRONT STREET EAST, SUITE 430, TORONTO ON M5A 4P7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5A 4P7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Immeubles Plum-cachet Inc. | 2001 Universite, Suite 1400, Montreal, QC H3A 2A6 | 1981-04-13 |
| Plum Hollow Excavating Ltd. | 802 Plum Hollow Road, Athens, ON K0E 1B0 | 2018-10-09 |
| 66 Gc Ltd. | 99 Plum Tree Cir., Markham, ON L6C 1V9 | 2011-05-12 |
| Sam Lap Ltd. | 103 Plum Tree Cir., Markham, ON L6C 1V9 | 2012-02-28 |
| Plum Minnow Inc. | 908 - 620 Toronto St., Victoria, BC V8V 1P7 | 2016-02-17 |
| Xp Electrical Ltd. | 99 Plum Tree Cir., Markham, ON L6C 1V9 | 2011-06-14 |
| Xp Mechanical Ltd. | 99 Plum Tree Circle, Markham, ON L6C 1V9 | 2009-05-26 |
| Xp Builder Ltd. Co. | 99 Plum Tree Circle, Markham, ON L6C 1V9 | 2008-01-03 |
| 8575185 Canada Inc. | 88 Plum Treeway, Toronto, ON M2R 3J2 | 2013-07-09 |
| Smg Niagara Inc. | 36 Plum Tree Lane, Grimsby, ON L3M 5T5 | 2010-02-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Plum PR Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.