V N KING ENTERPRISES INC. (Corporation# 6581340) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 8, 2006.
| Corporation ID | 6581340 |
| Business Number | 852873124 |
| Corporation Name | V N KING ENTERPRISES INC. |
| Registered Office Address |
73b Fonda Greeen S.e. Calgary AB T2A 5S4 |
| Incorporation Date | 2006-06-08 |
| Dissolution Date | 2009-04-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NGUYEN NHAT VUONG | 73B FONDA GREEN S.E., CALGARY AB T2A 5S4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-08 | current | 73b Fonda Greeen S.e., Calgary, AB T2A 5S4 |
| Name | 2006-06-08 | current | V N KING ENTERPRISES INC. |
| Status | 2010-09-28 | current | Active / Actif |
| Status | 2009-04-17 | 2010-09-28 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-11-06 | 2009-04-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-06-08 | 2008-11-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-09-28 | Revival / Reconstitution | |
| 2009-04-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2006-06-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Archiwiz Real Estate Investment Corp. | 2728 10 Ave Se, Calgary, AB T2A 0C3 | 2015-10-15 |
| Akel & Chavannaz Consulting Inc. | 2733a - 11 Ave Se, Calgary, AB T2A 0E5 | 2009-09-28 |
| Axamed Canada Inc. | 2733a - 11 Ave Se, Calgary, AB T2A 0E5 | 2009-12-04 |
| Wonderful Homes & Communities Corp. | 2708 12 Avenue Se, Calgary, AB T2A 0G2 | 2010-03-16 |
| Leximortis Inc. | 3815 12 Avenue Se, Calgary, AB T2A 0H8 | 2009-11-15 |
| Social Insider Canada Limited | 6036 12th Avenue Se, Calgary, AB T2A 0J1 | 2008-07-15 |
| Sparkbooks Ltd. | 2832 13 Avenue Southeast, Calgary, AB T2A 0J3 | 2019-06-12 |
| Umbrella Childcare Society | 2832 13 Ave Se, Calgary, AB T2A 0J3 | 2018-11-19 |
| True Mettle Contracting Ltd. | 2625 14 Ave Se, Calgary, AB T2A 0J4 | 2017-05-26 |
| 8842418 Canada Inc. | 2542 15th Ave Se, Calgary, AB T2A 0L5 | 2014-04-02 |
| Find all corporations in postal code T2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NGUYEN NHAT VUONG | 73B FONDA GREEN S.E., CALGARY AB T2A 5S4, Canada |
| City | Calgary |
| Post Code | T2A 5S4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises A. Schieir & A. King Inc. | 5415 Pare Street, Suite 202, Mont-royal, QC H4P 1P7 | 1985-05-24 |
| Aracar Enterprises Ltd. | 185 King Street East, Suite 100, Toronto, ON M5A 1J4 | |
| La Compagnie D'entreprises Enty-king LtГ©e | 3109 Whitehorn Crt, Coquitlam, BC V3E 2R6 | 1991-04-26 |
| Serious Fun Enterprises Inc. | 724 King St. West, Prescott, ON K0E 1T0 | 1997-03-25 |
| 7m Enterprises Ltd. | 339 King Street East, Oshawa, ON L1H 1E3 | 2020-07-23 |
| E.j. Connelly Enterprises Inc. | 910 King St. East, Hamilton, ON | 1979-11-08 |
| King Raja Enterprises Ltd. | 766 Greenbriar Drive, Oshawa, ON L1G 7J6 | 2018-05-14 |
| R.d. Sutton Enterprises Ltd. | 79 King George Street, Ottawa, ON K1K 1V4 | 2020-11-12 |
| Ronritch Enterprises Ltd. | 92 King St E, Suite 511, Toronto, ON M5C 2V8 | 1980-02-26 |
| J. & D. Duris Enterprises Inc. | 180 King Street West, Prescott, ON K0E 1T0 | 1994-12-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on V N KING ENTERPRISES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.