Sripada Consulting Inc. (Corporation# 6581285) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 7, 2006.
| Corporation ID | 6581285 |
| Business Number | 852766526 |
| Corporation Name | Sripada Consulting Inc. |
| Registered Office Address |
36 Bordeaux Circt Etobicoke ON M9V 4Z1 |
| Incorporation Date | 2006-06-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PADMAVATHI SRIPADA | 36 Bordeaux Cirt, ETOBICOKE ON M9V 4Z1, Canada |
| Kashyap Sripada | 36 Bordeaux Circuit, Etobicoke ON M9V 4Z1, Canada |
| Kaushik Sripada | 36 Bordeaux Circuit, Etobicoke ON M9V 4Z1, Canada |
| SUBRAHMANYA SRINIVAS SRIPADA | 36 Bordeax Cirt, ETOBICOKE ON M9V 4Z1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-03-18 | current | 36 Bordeaux Circt, Etobicoke, ON M9V 4Z1 |
| Address | 2006-06-07 | 2008-03-18 | 50 Panorama Court, Apt. 1607, Etobicoke, ON M9V 4A9 |
| Name | 2006-06-07 | current | Sripada Consulting Inc. |
| Status | 2006-06-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-06-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-02-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11912046 Canada Corporation | 40 Bordeaux Circuit, Etobicoke, ON M9V 4Z1 | 2020-02-19 |
| 11448145 Canada Inc. | 52 Bordeaux Circuit, Etobicoke, ON M9V 4Z1 | 2019-06-04 |
| Liann Janitorial Services Inc. | 20 Bordeaux Circuit, Toronto, ON M9V 4Z1 | 2018-06-08 |
| 10594245 Canada Inc. | 30 Bordeaux Circt, Etobicoke, ON M9V 4Z1 | 2018-01-22 |
| 10295345 Canada Inc. | 32 Bordeaux Circt, Etobicoke, ON M9V 4Z1 | 2017-06-26 |
| 9864504 Canada Inc. | 34 Bordeaux Circt, Toronto, ON M9V 4Z1 | 2016-08-10 |
| 8859876 Canada Inc. | 20 Bordeaux Crt, Etobicoke, ON M9V 4Z1 | 2014-04-16 |
| 7855079 Canada Inc. | 40 Bordeaux Cres, Etobicoke, ON M9V 4Z1 | 2011-05-05 |
| 12542692 Canada Inc. | 79 Bordeaux Circuit, Etobicoke, ON M9V 4Z1 | 2020-12-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Riyasat Punjabi Tadka & Bar Canada Inc. | Unit A-102, A-103, 6230 Finch Avenue West, Etobicoke, ON M9V 0A1 | 2020-11-30 |
| 360 Urban Threads Inc. | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-02-21 |
| Mack F/x Traders Inc. | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-02-21 |
| 6747566 Canada Limited | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-04-02 |
| 10623415 Canada Inc. | 845 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2018-02-08 |
| Free Sewing Training School | 831 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2017-04-19 |
| 8135061 Canada Corporation | 1a-849 Albion, Toronto, ON M9V 1A3 | 2012-03-07 |
| Nigerian-canadian Police Foundation | 831 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2017-12-13 |
| The Garden of Love and Deliverance Ministry | 831 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2018-06-21 |
| Remane International Incorporated | 900 Albion Road, Unit B20, Etobicoke, ON M9V 1A5 | 2014-04-01 |
| Find all corporations in postal code M9V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PADMAVATHI SRIPADA | 36 Bordeaux Cirt, ETOBICOKE ON M9V 4Z1, Canada |
| Kashyap Sripada | 36 Bordeaux Circuit, Etobicoke ON M9V 4Z1, Canada |
| Kaushik Sripada | 36 Bordeaux Circuit, Etobicoke ON M9V 4Z1, Canada |
| SUBRAHMANYA SRINIVAS SRIPADA | 36 Bordeax Cirt, ETOBICOKE ON M9V 4Z1, Canada |
| City | Etobicoke |
| Post Code | M9V 4Z1 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Etobicoke |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rph.a.r. Consulting Inc. | 20 Eglinton Avenue West, Suite 2100, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Jean-claude Beaudry Consulting Inc. | 29, Ritchie Barnhill Drive, Truro, NS B2N 6P5 | |
| Vxm Consulting Incorporated | 58 Danjohn Crescent, Toronto, ON M1V 3N4 | 2015-10-01 |
| Can-act Consulting Inc. | 6362 Curtis Street, Burnaby, BC V5B 2A5 | |
| Bdm Ehs Consulting Ltd. | Block 4 Lot 10 Paint Lake, Po Box 704, Thompson, MB R8N 1N5 | |
| V-can Consulting Inc. | 7928 128 Street, Suite 208, Surrey, BC V3W 4E8 | |
| Svs Consulting Inc. | 909 7th Avenue Sw, Apt# 706, Calgary, AB T2P 1A6 | |
| Techdrex Consulting Inc. | 12220 Stony Plain Road, Suite 600, Edmonton, AB T5N 3Y4 | |
| Savinicha Consulting Incorporated | 4071 Churchill Drive, Windsor, ON N9G 2E6 | 2020-02-06 |
| Proxy Consulting Inc. | 329 March Road Suite 232 Office 312, Ottawa, ON K2K 2E1 |
Please comment or provide details below to improve the information on Sripada Consulting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.