Aboriginal Environmental Reclamation Corporation (Corporation# 6581102) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 7, 2006.
| Corporation ID | 6581102 |
| Business Number | 852539329 |
| Corporation Name | Aboriginal Environmental Reclamation Corporation |
| Registered Office Address |
2894 Third Line Road Rr#1 Ohsweken ON N0A 1M0 |
| Incorporation Date | 2006-06-07 |
| Dissolution Date | 2009-04-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BILL MONTOUR | 2894 THIRD LINE ROAD, RR#1, OSHWEKEN ON N0A 1M0, Canada |
| KIM FRANK SIGURDSON | 7 BINGHAM DRIVE, WINNIPEG MB R3R 2W8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-07 | current | 2894 Third Line Road, Rr#1, Ohsweken, ON N0A 1M0 |
| Name | 2006-06-07 | current | Aboriginal Environmental Reclamation Corporation |
| Status | 2009-04-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-11-06 | 2009-04-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-06-07 | 2008-11-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-04-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2006-06-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nations Sphere Corporation | 2894 Third Line Road, Rr#1, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2001-06-27 |
| Spirit Telecommunications Corporation | 2894 Third Line Road, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2005-10-26 |
| Methawk Corporation | 2894 Third Line Road, Osweken, ON N0A 1M0 | 2005-05-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12444496 Canada Inc. | 41 Moccasin Trail, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2020-10-25 |
| Foursix Music Inc. | 2504 6th Line Road, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2020-09-01 |
| Creeative Entertainment Inc. | 2186 Tuscarora Road, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2020-06-12 |
| 50/50 Performing Arts Collective | 861 Third Line, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2020-05-08 |
| Quantum Hydrogen Ltd. | 2128 Third Line, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2019-10-22 |
| 11339125 Canada Corporation | 1028 Tuscarora Road, Suite 300, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2019-04-04 |
| Aboriginal Impact Capital | 16 Sunrise Court, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2019-01-17 |
| Warrior Park Athletics Inc. | 1679 Cayuga Road, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2018-02-28 |
| Gen 7 Psed | 2204 4th Line, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2018-01-30 |
| The Canadian People's Union, Freedom 2017 | 1845 Sixth Line, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2017-07-28 |
| Find all corporations in postal code N0A 1M0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BILL MONTOUR | 2894 THIRD LINE ROAD, RR#1, OSHWEKEN ON N0A 1M0, Canada |
| KIM FRANK SIGURDSON | 7 BINGHAM DRIVE, WINNIPEG MB R3R 2W8, Canada |
| City | OHSWEKEN |
| Post Code | N0A 1M0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aboriginal Environmental Leadership Circle | 395 Loonway Rd., Wfn, Capreol, ON P0M 1H0 | 2014-07-10 |
| Raven (respecting Aboriginal Values and Environmental Needs) | 509-620 View Street, Victoria, BC V8W 1J6 | 2006-09-07 |
| Eagle (environmental-aboriginal Guardianship Through Law and Education) | 6520 Salish Drive, Vancouver, BC V6N 2C7 | 1999-12-20 |
| Canadian Aboriginal Remediation Environmental Services (cares) Ltd. | 900, 517 - 10th Avenue Sw, Calgary, AB T2R 0A8 | 2005-07-04 |
| Canada Claim Registry Corporation | 1801 - 1 Yonge St, Toronto, ON M5E 1W7 | 2010-07-21 |
| Ieh Aboriginal Corporation Inc. | 147 Farmington Way, London, ON N6K 3N7 | 2007-06-21 |
| Odawa Aboriginal Athletics Corporation | 182 Hawthorne Ave., Ottawa, ON K1S 0B5 | 1996-10-24 |
| Aboriginal Cogeneration Corporation | 7 Bingham Drive, Winnipeg, MB R3R 2W8 | 2006-11-05 |
| Aboriginal Medical Response Corporation | 255 Webster Road, Hamilton, ON L8G 5H5 | 2012-02-22 |
| Christian Aboriginal Infrastructure Developments Corporation | 105- 90 Dean Ave., Barrie, ON L4N 0M3 | 2007-01-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on Aboriginal Environmental Reclamation Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.