ACADÉMIE DE L'AVIATION BRUEL INC. (Corporation# 6581099) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 7, 2006.
| Corporation ID | 6581099 |
| Business Number | 852150325 |
| Corporation Name |
ACADÉMIE DE L'AVIATION BRUEL INC. BRUEL AVIATION ACADEMY INC. |
| Registered Office Address |
3385 A, Rue De L'aÉroport Mascouche QC J7K 3C1 |
| Incorporation Date | 2006-06-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PATRICE CAULLET | 6432, RUE SHERBROOKE OUEST, APPARTEMENT 8, MONTRÉAL QC H4K 1N2, Canada |
| LAURENT SWAELENS | 552, RUE AIRD, MONTRÉAL QC H1V 2T9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-07 | current | 3385 A, Rue De L'aÉroport, Mascouche, QC J7K 3C1 |
| Name | 2006-06-07 | current | ACADÉMIE DE L'AVIATION BRUEL INC. |
| Name | 2006-06-07 | current | BRUEL AVIATION ACADEMY INC. |
| Status | 2006-06-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-06-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-06-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-05-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-06-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11316753 Canada Association | 3475 Chemin De L'aГ©roport, Mascouche, QC J7K 3C1 | 2019-03-25 |
| 9085327 Canada Inc. | 3550 Ave De La Gare, Mascouche, QC J7K 3C1 | 2014-11-12 |
| 9006346 Canada Inc. | 3550, Avenue De La Gare, Mascouche, QC J7K 3C1 | 2014-09-03 |
| Imagisol Inc. | 3280 Avenue De La Gare, Mascouche, QC J7K 3C1 | 2012-02-17 |
| Cyr Aviation & Marine Inc. | 3415 Rue De L'aГ©roport, Hangar No. 11, Mascouche, QC J7K 3C1 | 2011-05-02 |
| Restaurant L'entrevol Inc. | 3475, Rue De L'aГ©roport, Mascouche, QC J7K 3C1 | 2010-10-05 |
| 7662807 Canada Inc. | 3550 Av. De La Gare, Mascouche, QC J7K 3C1 | 2010-09-29 |
| 4487915 Canada Inc. | 3385a De L'aГ©roport, Mascouche, QC J7K 3C1 | 2008-09-02 |
| 6933611 Canada Inc. | 3415, Chemin De L'aÉroport, #a3, Mascouche, QC J7K 3C1 | 2008-03-03 |
| 4392086 Canada Inc. | 3550 Boulevard Bleriot, Mascouche, QC J7K 3C1 | 2006-10-26 |
| Find all corporations in postal code J7K 3C1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PATRICE CAULLET | 6432, RUE SHERBROOKE OUEST, APPARTEMENT 8, MONTRÉAL QC H4K 1N2, Canada |
| LAURENT SWAELENS | 552, RUE AIRD, MONTRÉAL QC H1V 2T9, Canada |
| City | MASCOUCHE |
| Post Code | J7K 3C1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bruel & Kjaer Canada Limitee | 90 Leacock Rd, Pointe Claire, QC H9R 1H1 | 1969-03-03 |
| Soudure D'aviation Can Ltee | 7050 Victoria Ave., Montreal, QC | 1979-05-31 |
| Navstar Service En Aviation Inc. | 11 Stewart Drive, Guelph, ON N1H 6H7 | |
| Aviation Ulm Inc. | 500 Place D'armes, Suite 2314, Montreal, QC H2Y 2W2 | 1981-04-07 |
| O.g. Aviation International Inc. | 9325, Avenue Ryan, Dorval, QC H9P 1A2 | 2009-03-06 |
| Ace Aviation Holdings Inc. | 5100 De Maisonneuve Street West, 7th Floor, Montreal, QC H4A 3T2 | 2004-06-29 |
| Adl Aviation Consulting Ltd / Les Conseillers En Aviation Adl Ltee | 2626 Boul. Poirier # 210, Saint-laurent, QC H4R 2X6 | 2003-02-24 |
| Dac International Aviation Ltd. | 1 Place Ville Marie, Suite 1300, Montreal, QC H3B 0E6 | 1995-04-20 |
| Aviation Developments Limited | 19420 B Clark Graham Ave., Baie D'urfÉ, QC H9X 3R8 | 2004-12-02 |
| Recreational Aviation Services Inc. | 2469 Aviation Lane, London, ON N5V 3Z9 | 2009-11-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on ACADÉMIE DE L'AVIATION BRUEL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.