BHA RESTORATION PARTS INC. (Corporation# 6581021) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 7, 2006.
| Corporation ID | 6581021 |
| Business Number | 852633924 |
| Corporation Name | BHA RESTORATION PARTS INC. |
| Registered Office Address |
10086 Hurontario Street, Unit 1 Brampton ON L7A 1E5 |
| Incorporation Date | 2006-06-07 |
| Dissolution Date | 2012-04-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BLAINE SCHMIDT | 10086 HURONTARIO STREET, UNIT 1, BRAMPTON ON L7A 1E5, Canada |
| STACEY KATZMAN | 10086 HURONTARIO STREET, UNIT 1, BRAMPTON ON L7A 1E5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-07 | current | 10086 Hurontario Street, Unit 1, Brampton, ON L7A 1E5 |
| Name | 2006-06-07 | current | BHA RESTORATION PARTS INC. |
| Status | 2012-04-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-29 | 2012-04-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-21 | 2011-11-29 | Active / Actif |
| Status | 2008-11-06 | 2008-11-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-06-07 | 2008-11-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-27 | Dissolution | Section: 212 |
| 2006-06-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-10-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2008-10-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 10086 Hurontario Street, Unit 1 |
| City | Brampton |
| Province | ON |
| Postal Code | L7A 1E5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Phantom Hot Rods Inc. | 27 Erinville Drive, Unit #4, Erin, ON L7A 1E5 | 2007-12-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BLAINE SCHMIDT | 10086 HURONTARIO STREET, UNIT 1, BRAMPTON ON L7A 1E5, Canada |
| STACEY KATZMAN | 10086 HURONTARIO STREET, UNIT 1, BRAMPTON ON L7A 1E5, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L7A 1E5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cbs Parts Ltd. | Suite 2300 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Trani Masonry & Restoration Inc. | 5310 Montclair Avenue, Montreal, QC H4V 2L1 | 2007-07-23 |
| We Care Restoration Ltd. | 9830 110 Avenue, Fort St. John, BC V1J 2T1 | |
| Shekinah Restoration Ministries Inc. | 625 Chura Court, Prince Albert, SK S6V 8E4 | |
| Restoration D'auto Radical Inc. | 1024 Bolton Pass Road, East Bolton, QC J0E 1G0 | 1989-09-07 |
| Pinwood Truck Parts Inc. | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | |
| Sonshine Auto Parts Inc. | 404 Fruitland Road, Stoney Creek, ON L8E 5L9 | |
| Labelle Auto Parts (1979) Ltd. | 44 Ouest 9ieme Avenue, Vimont, Laval, QC H7M 1M9 | 1979-11-30 |
| Autochoice Parts & Paints Limited | 1959 Upper Water Street, Suite 900, Halifax, NS B3J 2X2 | |
| Global United Building Restoration Corp. | 61 Bridlegrove Drive, Toronto, ON M1M 3W9 |
Please comment or provide details below to improve the information on BHA RESTORATION PARTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.