6580963 CANADA LIMITED (Corporation# 6580963) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 7, 2006.
| Corporation ID | 6580963 |
| Business Number | 852876325 |
| Corporation Name | 6580963 CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
19 Bowes Street Parry Sound ON P0A 1G0 |
| Incorporation Date | 2006-06-07 |
| Dissolution Date | 2007-06-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LORNA MORGAN | 19 BOWES STREET, PARRY SOUND ON P0A 1G0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-07 | current | 19 Bowes Street, Parry Sound, ON P0A 1G0 |
| Name | 2006-06-07 | current | 6580963 CANADA LIMITED |
| Status | 2007-06-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-06-07 | 2007-06-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-06-21 | Dissolution | Section: 210 |
| 2006-06-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 19 Bowes Street |
| City | Parry Sound |
| Province | ON |
| Postal Code | P0A 1G0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11085093 Canada Incorporated | 6800 Hwy 124, Rr 1, Dunchurch, ON P0A 1G0 | 2018-11-07 |
| Fuscaldo Construction Incorporated | 1247 Highway 124, Dunchurch, ON P0A 1G0 | 2018-04-23 |
| William Edmund Holmes & Associates Inc. | 69 Crown Retreats Rd, Dunchurch, ON P0A 1G0 | 2006-07-01 |
| Visionpac Consulting Services Incorporated | 391 Whitestone Lake Road, Rr2, Dunchurch, ON P0A 1G0 | 2004-10-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sterling Hill Farm Incorporated | 280 Oke Drive, Burk's Falls, ON P0A 1C0 | 2020-07-16 |
| Quik Goals Women and Child Protection Foundation | 95 Ontario, Apt#102, Burksfalls, ON P0A 1C0 | 2020-06-14 |
| 11103458 Canada Incorporated | 130 Berriedale Road, Burk's Falls, ON P0A 1C0 | 2018-11-19 |
| 10980382 Canada Inc. | 184 Chapman Drive East, Rr#3, Burk's Fall, ON P0A 1C0 | 2018-09-06 |
| Legacy Life Centre Church | 44 Commercial Drive, Burk's Falls, ON P0A 1C0 | 2018-05-11 |
| Cann-dow's Ltd. | 104 Ryerson Crescent, Burk's Falls, ON P0A 1C0 | 2017-10-25 |
| Starry Outdoor Sports Inc. | 184 Chapman Drive East Rr#3, Burk's Fall, ON P0A 1C0 | 2017-03-28 |
| 10044997 Canada Inc. | 343 Ferguson Rd., Burk's Falls, ON P0A 1C0 | 2017-01-02 |
| Almaguin Highlands Chamber of Commerce | 416 Owl Lake Road, Katrine, ON P0A 1C0 | 2015-01-12 |
| 7707916 Canada Inc. | 373 Spring Hill Road, Burksfalls, ON P0A 1C0 | 2010-11-23 |
| Find all corporations in postal code P0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LORNA MORGAN | 19 BOWES STREET, PARRY SOUND ON P0A 1G0, Canada |
| City | Parry Sound |
| Post Code | P0A 1G0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 11814320 Canada Limited | 539 Riverbend Drive, Kitchener, ON N2K 3S3 | |
| 11886614 Canada Limited | 536 Pinery Trail, Waterloo, ON N2V 2S4 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 7938713 Canada Limited | 100, Zenway Boulevard, Woodbridge, ON L4H 2Y7 | |
| 8048568 Canada Limited | 66 Shorncliffe Road, Toronto, ON M8Z 5K1 | |
| 8203563 Canada Limited | 7 Gabel Court, Ancaster, ON L9G 4T2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6580963 CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.