Introspecta Marketing Consultants, Inc. (Corporation# 6448542) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 2005.
| Corporation ID | 6448542 |
| Business Number | 826037673 |
| Corporation Name | Introspecta Marketing Consultants, Inc. |
| Registered Office Address |
67 Woodroffe Avenue, Suite #2 Ottawa ON K2A 3T5 |
| Incorporation Date | 2005-09-15 |
| Dissolution Date | 2008-07-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JUSTIN REID | 67 WOODROFFE AVENUE, SUITE #2, OTTAWA ON K2A 3T5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-15 | current | 67 Woodroffe Avenue, Suite #2, Ottawa, ON K2A 3T5 |
| Name | 2005-09-15 | current | Introspecta Marketing Consultants, Inc. |
| Status | 2008-07-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-02-13 | 2008-07-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-15 | 2008-02-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-07-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ehnetwork Consulting Inc. | 87 Woodroffe Avenue, Ottawa, ON K2A 3T5 | 2006-02-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digistep Technologies Inc. | 378 Selby Avenue, Ottawa, ON K2A 0A1 | 2000-07-14 |
| Inuaintegration Solutions Inc. | 427 Lochaber Ave, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2014-06-05 |
| 7792441 Canada Inc. | 429 Lochaber Avenue, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2011-03-01 |
| Ujulus Inc. | 2165 Workman Ave, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2020-07-01 |
| Label Your Clothes Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2006-07-17 |
| Management Ideas for Today Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2007-02-14 |
| 4051301 Canada Inc. | 2143 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A8 | 2002-04-19 |
| K Collective Inc. | 356, Wilmont Avenue Apt 3, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2018-01-18 |
| Jonathan Collective | 72-27 Auriga Drive, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2017-08-16 |
| Rmc Project Advisory Ltd. | 374 Wilmont Ave., Ottawa, ON K2A 0B1 | 2013-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JUSTIN REID | 67 WOODROFFE AVENUE, SUITE #2, OTTAWA ON K2A 3T5, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2A 3T5 |
| Category | marketing |
| Category + City | marketing + OTTAWA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Consultants Du Marketing Du Nord Americain Ltee | 37 Dagenais, Cte Terrebonne, Ste Therese, QC J7E 3C7 | 1967-09-23 |
| Consultants En Marketing Et Propriete Tomalco Inc. | 4950 Queen Mary Road, Suite 436, Montreal, QC H3W 1X3 | 1988-11-08 |
| Consultants En Marketing Samain Inc. | 8280 Boul St-laurent, Suite 2019, Montreal, QC H2P 2L8 | 1989-12-20 |
| Les Consultants En Marketing Bryson Inc. | 7 Thornhill Avenue, Westmount, QC H3Y 2E1 | 1996-06-18 |
| Clinmark Clinical Marketing Consultants Inc. | 869 Thibaudeau St., Montreal, QC H9C 2V2 | 2005-03-29 |
| Multitube Marketing Consultants Inc. | 1811 13e Avenue Est, Charny, QC G6W 4A5 | 1986-03-06 |
| Ricky Miller Consultants En Marketing Inc. | 2350 Thimens Ave, Suite 205, St-laurent, QC H4R 2L7 | 1988-02-05 |
| Consultants En Marketing Pierre O. Blouin & AssociÉs Inc. | 40 Charlotte-denys, Boucherville, QC J4B 8L6 | 1996-08-21 |
| Consultants En Marketing Renom International Inc. | 1420 Ouest Sherbrooke, Montreal, QC | 1977-05-12 |
| Conseillers En Marketing R & T Ltee | 1775a Carling Avenue, Ottawa, ON | 1977-10-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Introspecta Marketing Consultants, Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.