JINSTEN INTERNATIONAL LTD. (Corporation# 6448496) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2005.
| Corporation ID | 6448496 |
| Business Number | 826039471 |
| Corporation Name | JINSTEN INTERNATIONAL LTD. |
| Registered Office Address |
15 Carondale Cres. Scarborough ON M1W 2A9 |
| Incorporation Date | 2005-09-14 |
| Dissolution Date | 2016-07-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 100 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HONGJUN QIAO | 15 CARONDALE CRES., SCARBOROUGH ON M1W 2A9, Canada |
| WEISHI CAI | 52 SEAGRAVE CRES., SCARBOROUGH ON M1W 3H7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-14 | current | 15 Carondale Cres., Scarborough, ON M1W 2A9 |
| Name | 2005-09-14 | current | JINSTEN INTERNATIONAL LTD. |
| Status | 2016-07-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-02-23 | 2016-07-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-14 | 2016-02-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-22 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2011-10-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2009-11-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 15 CARONDALE CRES. |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1W 2A9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10314684 Canada Inc. | 21 Carondale Crescent, Scarborough, ON M1W 2A9 | 2017-07-10 |
| 9975292 Canada Inc. | 25 Carondale Cres, Toronto, ON M1W 2A9 | 2016-11-07 |
| Nine Three Marketing Consulting Inc. | 31 Carondale Cres., Toronto, ON M1W 2A9 | 2013-07-26 |
| Aag Safari Consultants Ltd. | 31 Carondale Cres, Toronto, ON M1W 2A9 | 2011-09-06 |
| 10823686 Canada Inc. | 25 Carondale Cres, Toronto, ON M1W 2A9 | 2018-06-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6176275 Canada Inc. | Unit 1102, 1038 Mcnicoll Ave, Toronto, ON M1W 0A4 | 2003-12-29 |
| 12277841 Canada Inc. | 23-17 Eaton Parl Lane, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2020-08-18 |
| 12124882 Canada Inc. | 1251 Bridletowne Circle, Unit 16, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-06-12 |
| Aaa Food Supply Inc. | Unit 32-17 Eaton Park Lane, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-01-20 |
| Jjw Renovation Inc. | 8 Eaton Park Lane, Unit 16, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2018-01-22 |
| 10496111 Canada Inc. | 7 Eaton Park Lane Unit #2, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2017-11-15 |
| Pintonese Ltd. | 8 Eaton Park Lane Unit 5, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-11-28 |
| 9953914 Canada Inc. | 16 Eaton Park Lane, Unit 12, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-10-21 |
| African-canadian Entrepreneurs for Success (aces) | 30 Meadowglen Place, Suite 2609, Toronto, ON M1W 0A6 | 2020-12-05 |
| Grovescape Inc. | 121 - 10 Echo Point, Scarborough, ON M1W 0A7 | 2020-12-09 |
| Find all corporations in postal code M1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HONGJUN QIAO | 15 CARONDALE CRES., SCARBOROUGH ON M1W 2A9, Canada |
| WEISHI CAI | 52 SEAGRAVE CRES., SCARBOROUGH ON M1W 3H7, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1W 2A9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| SolidaritÉ Pour Le DÉveloppement International (solideve International) | 1900 Marquis Avenue, #74, Ottawa, ON K1J 8J2 | 2011-06-02 |
| Icahm (international Committee On Archaeological Heritage Management) International Secretariat | 303 Notre Dame E, 5e Etage, Montreal, QC H2Y 3Y8 | 1994-01-19 |
| Canmore International (aide MÉdicale Canadienne I Nternationale) | 9 Rockledge Court, Montreal, QC H3H 1A5 | 1992-01-20 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| Airwave International Ltd | 12005 Cargo 3, Suite 218-l Montreal International Airp, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1999-11-09 |
| Prestige International Freight Forwarder 2000 Inc. | 6500 Silver Dart Drive - Po Box 6009, Toronto International Airport, Mississauga, ON L5P 1B2 | 2000-10-19 |
| La Corporation Du Pont International De La Voie Maritime, Ltee | 200 Akwesasne International Road, Akwesasne, ON K6H 5R7 | 1962-11-13 |
| Defence for Patients International | 280 Crichton, App 5, Ottawa, ON K1M 1W4 | 1992-09-02 |
| Manufacturier Or-gem International Inc. | 400 Boul. De Maisonneuve Ouest, Suite 555, Montreal, QC H3A 1L4 | 1981-09-01 |
| International Electronique S.m.t. Inc. | 5871 Victoria Avenue, Suite 222, Montreal, QC | 1988-11-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on JINSTEN INTERNATIONAL LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.