STRATEGINC GATEWAY CORPORATION (Corporation# 6448283) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2005.
| Corporation ID | 6448283 |
| Business Number | 825591548 |
| Corporation Name |
STRATEGINC GATEWAY CORPORATION CORPORATION PORTAIL STRATEGINC. |
| Registered Office Address |
221 Guillaume-leclerc Terrebonne QC J6V 1S4 |
| Incorporation Date | 2005-09-14 |
| Dissolution Date | 2009-07-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-PHILIPPE LAFORGE | 221 GUILLAUME-LECLERC, TERREBONNE QC J6V 1S4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-14 | current | 221 Guillaume-leclerc, Terrebonne, QC J6V 1S4 |
| Name | 2005-09-14 | current | STRATEGINC GATEWAY CORPORATION |
| Name | 2005-09-14 | current | CORPORATION PORTAIL STRATEGINC. |
| Status | 2009-07-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-02-11 | 2009-07-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-14 | 2009-02-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-07-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2006-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 221 GUILLAUME-LECLERC |
| City | TERREBONNE |
| Province | QC |
| Postal Code | J6V 1S4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8454418 Canada Inc. | 180 Rue RenГ©-sauvageau, Terrebonne, QC J6V 1S4 | 2013-03-06 |
| 8422494 Canada Inc. | 221, Guillaume-leclerc, Terrebonne, QC J6V 1S4 | 2013-02-01 |
| 6986510 Canada Inc. | 181 Crois Gilles-lecourt, Lachenaie, QC J6V 1S4 | 2008-06-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12106680 Canada Inc. | 778, Rue De La Soeur Marie Rose, Terrebonne, QC J6V 0A1 | 2020-06-04 |
| Placements J.f. Caron Inc. | 790, Soeur Marie-rose, Lachenaie, QC J6V 0A1 | 2011-01-01 |
| Car On Pense À Votre SantÉ Inc. | 790, Rue De La Soeur-marie-rose, Lachenaie, QC J6V 0A1 | 2008-03-06 |
| 8150290 Canada Inc. | 296, Avenue Des Grands-prГ©s, Terrebonne, QC J6V 0A2 | 2012-03-26 |
| Les Aliments Pizza Base Italia Inc. | 403 Av. Des Grands-prГ©s, Terrebonne, QC J6V 0A3 | 2015-06-11 |
| Distribution Aspek Plus Inc. | 385 Av. Des Grands-prГ©s, Terrebonne, QC J6V 0A3 | 2014-01-31 |
| Sothil Inc. | 344, Av Des Grands-prÉs, Terrebonne, QC J6V 0A3 | 2011-03-22 |
| Vitakare Inc. | 725, Avenue Des Grands PrГ©s, Lachenaie, QC J6V 0A4 | 2015-02-19 |
| Services OuiplГ© Inc. | 677, Ave. Des Grands-prГЁs, Terrebonne, QC J6V 0A4 | 2013-05-07 |
| Galilea Building Products & Technologies Inc. | 647, Ave Des Grands-pres, Terrebonne, QC J6V 0A4 | 2009-08-25 |
| Find all corporations in postal code J6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-PHILIPPE LAFORGE | 221 GUILLAUME-LECLERC, TERREBONNE QC J6V 1S4, Canada |
| City | TERREBONNE |
| Post Code | J6V 1S4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Edi Gateway Inc. | 8355 Bougainville Street, Montreal, QC H4P 2G5 | 1995-06-30 |
| Antiarrhythmic Gateway Corporation Inc. | 83 West St-paul, Montreal, QC H2Y 1Z1 | 2009-11-03 |
| Portail Internet Magnett Inc. | 1250 Rene Levesque Blvd W, Suite 2500, Montreal, QC H3B 4Y1 | 1994-12-19 |
| Lumican Corporation | 7904 Gateway Boulevard Nw, Edmonton, AB T6E 6C3 | 2013-02-24 |
| Obsidian Gateway Corporation | 20133 2nd Avenue, Langley, BC V2Z 0A3 | 2020-08-12 |
| Gateway Solar Corporation | 161 Morris Street, Miramichi, NB E1V 5A7 | 2014-10-30 |
| Acquaah Gateway Corporation | 173 Advance Blvd. Siute 39-2, Brampton, ON L6T 4Z7 | 2007-12-11 |
| Gateway Impact Group of Canada Corporation | 74 Victor Blvd, Hamilton, ON L9A 2V4 | 2006-11-22 |
| Gateway Property Management Corporation | 800 - 1090 West Georgia St, Vancouver, BC V6E 3V7 | |
| African Business Gateway Corporation | 302-170 Sheppard Avenue East, Toronto, ON M2N 3A4 | 2007-11-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on STRATEGINC GATEWAY CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.