Hot Springs Furniture Manufacturing INC. (Corporation# 6448151) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2005.
| Corporation ID | 6448151 |
| Business Number | 825592348 |
| Corporation Name | Hot Springs Furniture Manufacturing INC. |
| Registered Office Address |
355 Sifton Street Althalmer BC V0A 1A0 |
| Incorporation Date | 2005-09-14 |
| Dissolution Date | 2008-07-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RAIJA EASTERBROOK | 355 SIFTON STREET, ALTHALMER BC V0A 1A0, Canada |
| DOUGLAS KENMUIR | 355 SIFTON STREET, ALTHALMER BC V0A 1A0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-14 | current | 355 Sifton Street, Althalmer, BC V0A 1A0 |
| Name | 2005-09-14 | current | Hot Springs Furniture Manufacturing INC. |
| Status | 2008-07-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-02-13 | 2008-07-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-14 | 2008-02-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-07-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10444944 Canada LimitГ©e | 380 Laurier Street, Unit 404, Athalmer, BC V0A 1A0 | 2017-10-12 |
| 8178925 Canada Ltd. | 380 Laurier St., 3rd Floor, Athalmer, BC V0A 1A0 | 2012-04-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Field Group Holdings Inc. | 14308 Main St, Unit 1, Whistler, BC V0A 1B4 | 2006-06-06 |
| Kaska Forest Resources Ltd. | Liard Indian Reserve No.3, Lower Post, BC V0A 1C0 | |
| Universal Facade Corp. | Box 155, 5667 Macaualy Street, Edgewater, BC V0A 1E0 | 2008-03-03 |
| Otg Enterprises Inc. | 420 First Avenue, Field, BC V0A 1G0 | 2017-06-22 |
| Mountain Assets Ltd. | 1512 Quartz Crescent, Golden, BC V0A 1H0 | 2020-06-01 |
| S and K Expeditions Inc. | 609 5th St. S., Golden, BC V0A 1H0 | 2017-01-25 |
| 8477892 Canada Inc. | 448 Althoff Road, Golden, BC V0A 1H0 | 2013-04-03 |
| Shale Millwright Services Ltd. | 1313 Selkirk Drive, Golden, BC V0A 1H0 | 2013-03-22 |
| Starr Trail Solutions Inc. | 602 13th Street South, Golden, BC V0A 1H0 | 2012-06-15 |
| Ntk Rocks Inc. | 102-509 9 Avenue North, Golden, BC V0A 1H0 | 2011-10-13 |
| Find all corporations in postal code V0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RAIJA EASTERBROOK | 355 SIFTON STREET, ALTHALMER BC V0A 1A0, Canada |
| DOUGLAS KENMUIR | 355 SIFTON STREET, ALTHALMER BC V0A 1A0, Canada |
| City | ALTHALMER |
| Post Code | V0A 1A0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Inox Furniture Manufacturing Ltd. | Box 215, Rorketon, MB R0L 1P0 | 1983-09-09 |
| Ams Furniture & Kitchen Manufacturing & Trading Inc. | 873 Fenmar Dr., Toronto, ON M9L 1C8 | 2011-09-22 |
| Mc'office Furniture Manufacturing Inc. | 17 Auriga Drive, Nepean, ON K2E 7T9 | 1995-04-18 |
| F.o.f. Functional Office Furniture Manufacturing Ltd. | 56, Antonini Court, Maple, ON L6A 4R4 | 2003-09-09 |
| Space.com Furniture Manufacturing Ltd. | 479 Queen Street East, Toronto, ON M5A 1T7 | 1997-09-09 |
| Kolowood Kitchen & Furniture Manufacturing Inc. | 17 Baroness Crescent, North York, ON M2J 3K4 | 2012-06-06 |
| Eskay International Furniture Manufacturing Co. of Canada Ltd. | 4211 Kingsway, Suite 600, Burnaby, BC V5H 2A8 | 1982-05-14 |
| Braman Furniture Manufacturing Ltd. | 5940 Mcleod Trail South, 5th Floor, Calgary, AB T2H 2G4 | 1987-07-29 |
| Les Entreprises D'ameublement Gramik Ltee | R.r. 1, Cedar Springs, Weir, QC J0T 2V0 | 1981-12-30 |
| Les Manufacturiers De Meuble Diamant Bleu Inc. | 11520 26th Avenue, Rivieres-des-prairies, QC H1E 2Z5 | 1984-12-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on Hot Springs Furniture Manufacturing INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.