6447929 CANADA INC. (Corporation# 6447929) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2005.
| Corporation ID | 6447929 |
| Business Number | 825757149 |
| Corporation Name | 6447929 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
21 Goulding Cresent Kanata ON K2K 2N9 |
| Incorporation Date | 2005-09-14 |
| Dissolution Date | 2015-07-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL REID | 21 GOULDING CRESCENT, KANATA ON K2K 2N9, Canada |
| GARY HEWETT | 34B BLACK FOREST LANE, OTTAWA ON K2H 5C5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-14 | current | 21 Goulding Cresent, Kanata, ON K2K 2N9 |
| Name | 2005-09-14 | current | 6447929 CANADA INC. |
| Status | 2015-07-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-02-25 | 2015-07-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-04-25 | 2015-02-25 | Active / Actif |
| Status | 2012-02-07 | 2012-04-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-14 | 2012-02-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-07-25 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-10-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-12-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-11-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ultimate Industrials Inc. | 40 Goulding Crescent, Ottawa, ON K2K 2N9 | 2019-11-30 |
| Yeelite Inc. | 53 Goulding Cres., Kanata, ON K2K 2N9 | 2016-02-08 |
| 7582641 Canada Inc. | 23 Goulding Crescent, Kanata, ON K2K 2N9 | 2010-06-21 |
| Hy Real Estate Ltd. | 5 Goulding Crescent, Kanata, ON K2K 2N9 | 2009-11-27 |
| 6770860 Canada Ltd. | 57 Goulding Crescent, Kanata, ON K2K 2N9 | 2007-05-14 |
| Scientiasoft Systems Inc. | 14 Goulding Crescent, Kanata, ON K2K 2N9 | 2006-05-29 |
| Trinity Wealthmasters Inc. | 21, Goulding Crescent, Kanata, ON K2K 2N9 | 2003-07-10 |
| 4157478 Canada Inc. | 3 Goulding Crescent, Kanata, ON K2K 2N9 | 2003-04-11 |
| 3911586 Canada Inc. | 21 Goulding Cres, Kanata, ON K2K 2N9 | 2001-12-14 |
| 3474186 Canada Inc. | 41 Goulding Crescent, Ottawa, ON K2K 2N9 | 1998-03-18 |
| Find all corporations in postal code K2K 2N9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL REID | 21 GOULDING CRESCENT, KANATA ON K2K 2N9, Canada |
| GARY HEWETT | 34B BLACK FOREST LANE, OTTAWA ON K2H 5C5, Canada |
| City | KANATA |
| Post Code | K2K 2N9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6447929 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.