6447741 CANADA LTD. (Corporation# 6447741) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 13, 2005.
| Corporation ID | 6447741 |
| Business Number | 826447872 |
| Corporation Name | 6447741 CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
206 Chandos Drive Kitchener Ontario ON N2A 3Z6 |
| Incorporation Date | 2005-09-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ABDUL WAHAB GHANI | 206 CHANDOS DRIVE, KITCHENER ON N2A 3Z6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-13 | current | 206 Chandos Drive, Kitchener, Ontario, ON N2A 3Z6 |
| Name | 2005-09-13 | current | 6447741 CANADA LTD. |
| Status | 2018-02-23 | current | Active / Actif |
| Status | 2018-02-16 | 2018-02-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-13 | 2018-02-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-09-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-11-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Carpenter Pacific Corporation | 192 Chandos Drive, Kitchener, ON N2A 3Z6 | 2008-06-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Palandoo Co. Ltd. | 1292 Old Zeller Dr, Kitchener, ON N2A 0A2 | 2015-07-29 |
| Horus Canada Incorporated | 1235 Old Zeller Drive, Kitchener, ON N2A 0A3 | 2020-08-26 |
| Leather Spa & Restoration Incorporated | 366 Zeller Drive, Kitchener, ON N2A 0A3 | 2020-02-11 |
| Babadzic Inc. | 8-12 Holborn Drive, Kitchener, ON N2A 0A4 | 2011-03-01 |
| Indeal Canada Inc. | 7-3 Sims Estate Place, Kitchener, ON N2A 0A5 | 2002-12-04 |
| 8684405 Canada Inc. | 7 - 3 Sims Estate Place, Kitchener, ON N2A 0A5 | |
| Indeal Canada Inc. | 7 - 3 Sims Estate Place, Kitchener, ON N2A 0A5 | |
| Fbl Engineering Inc. | 320 Beaumont Crescent, Kitchener, ON N2A 0A7 | 2016-03-01 |
| Sage Website Solutions Inc. | 235 Beaumont Crescent, Kitchener, ON N2A 0A8 | 2013-12-01 |
| 7876378 Canada Inc. | 268 Beaumont Cres., Kitchener, ON N2A 0A8 | 2011-05-30 |
| Find all corporations in postal code N2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ABDUL WAHAB GHANI | 206 CHANDOS DRIVE, KITCHENER ON N2A 3Z6, Canada |
| City | ONTARIO |
| Post Code | N2A 3Z6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6447741 CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.