THE WINSPEAR FOUNDATION (Corporation# 644773) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 22, 1961.
| Corporation ID | 644773 |
| Business Number | 119301604 |
| Corporation Name | THE WINSPEAR FOUNDATION |
| Registered Office Address |
3 Sir Winston Churchill Sq. Suite 1000 Edmonton AB T5J 2E3 |
| Incorporation Date | 1961-09-22 |
| Dissolution Date | 2010-09-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 16 - 16 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HON.PETER M. CAFFARO | 1A SIR WINSTON CHURCHILL SQUARE, 5TH FLOOR, EDMONTON AB T5J 0R2, Canada |
| ROGER S. SMITH | UNIVERSITY OF ALBERTA, ROOM 3-21F, SHOOL OF BUSINESS, EDMONTON AB T6G 2R6, Canada |
| LINDA HUGHES | 9219 118 ST. NW, EDMONTON AB T6G 1T8, Canada |
| STEVE GLOVER | 1190-340 12TH AVE. SW, CALGARY AB T2R 1L5, Canada |
| BRUCE MR. BENTLEY | 10205 100 AVENUE NW, 3400 EDMONTON HOUSE, EDMONTON AB T5J 4B5, Canada |
| MARGARET ANDREKSON | 11640 79 AVENUE NW, #107, EDMONTON AB T6G 0P7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1961-09-22 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1961-09-21 | 1961-09-22 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2006-03-31 | current | 3 Sir Winston Churchill Sq., Suite 1000, Edmonton, AB T5J 2E3 |
| Address | 1961-09-22 | 2006-03-31 | 3 Sir Winston Churchill Sq., Suite 1000, Edmonton, AB T5J 2E3 |
| Name | 1961-09-22 | current | THE WINSPEAR FOUNDATION |
| Status | 2010-09-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1961-09-22 | 2010-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-09-01 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 1961-09-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2007-06-04 | |
| 2007 | 2006-03-28 | |
| 2006 | 2005-11-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kentwood Ford Sales Limited | 3 Sir Winston Churchill Sq., Suite 900 Chancery Hall, Edmonton, AB T5J 2E1 | 1970-04-13 |
| Castech Cassettes, Inc. | 3 Sir Winston Churchill Sq., Edmonton, AB T5J 2E1 | 1983-02-22 |
| A.v. Carlson Contractors Ltd. | 3 Sir Winston Churchill Sq., Suite 900, Edmonton, AB T5J 2E1 | 1983-09-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Manufacture Almo-dante (canada) Ltee | 1003 Chancery Hall, Edmonton, AB T5J 2E3 | |
| Nancy Housing (canada) Ltd. | 1003 Chancery Hall, Edmonton, AB T5J 2E3 | 1979-06-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Simplifusion Corp. | 10621 100 Avenue, Suite 530, Edmonton, AB T5J 0B3 | 2007-01-10 |
| Odsmarket Ltd. | 1805, 10136 104 Street, Edmonton, AB T5J 0B5 | 2013-04-10 |
| Choice Binary Inc. | 2603- 10136 104 St Nw, Edmonton, AB T5J 0B5 | 2011-06-09 |
| Mandela Studios Corp. | 2005, 10136-104 Street Nw, Edmonton, AB T5J 0B5 | 2017-07-11 |
| Applied Pharma Corp. | 903-10152 104 Street, Edmonton, AB T5J 0B6 | 2019-03-14 |
| Marquis of Fashion Inc. | 1106 10152 104 Street, Edmonton, AB T5J 0B6 | 2011-05-01 |
| Miga Commercial Holdings Corp. | Unit 202 10388 105 St., Edmonton, AB T5J 0C2 | 2016-05-03 |
| Services On The Go E-commerce Corp. | 704, 10388-105 Street, Edmonton, AB T5J 0C2 | 2015-10-26 |
| 10934828 Canada Inc. | 10388 105 Street Northwest, Suite # 1203, Edmonton, AB T5J 0C4 | 2018-08-07 |
| Whit Quin Canada Inc. | 10048-101a Ave North West, Suite 408, Edmonton, AB T5J 0C8 | 2006-07-19 |
| Find all corporations in postal code T5J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HON.PETER M. CAFFARO | 1A SIR WINSTON CHURCHILL SQUARE, 5TH FLOOR, EDMONTON AB T5J 0R2, Canada |
| ROGER S. SMITH | UNIVERSITY OF ALBERTA, ROOM 3-21F, SHOOL OF BUSINESS, EDMONTON AB T6G 2R6, Canada |
| LINDA HUGHES | 9219 118 ST. NW, EDMONTON AB T6G 1T8, Canada |
| STEVE GLOVER | 1190-340 12TH AVE. SW, CALGARY AB T2R 1L5, Canada |
| BRUCE MR. BENTLEY | 10205 100 AVENUE NW, 3400 EDMONTON HOUSE, EDMONTON AB T5J 4B5, Canada |
| MARGARET ANDREKSON | 11640 79 AVENUE NW, #107, EDMONTON AB T6G 0P7, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T5J 2E3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Northhaul Inc. | 3141 Winspear Crew Sw, Edmonton, AB T6X 1P3 | 2019-08-09 |
| Earlier Heaven Tai Chi Society | 3210 Winspear Crescent Sw, Edmonton, AB T6X 1S7 | 1990-07-03 |
| Fine Line Prints Ltd. | 3175 Winspear Crescent Sw, Edmonton, AB T6X 1S8 | 2019-10-09 |
| Winspear Higgins Stevenson Inc. | Royal Bank Plaza, Suite 2600 P.o.box 6, Toronto, ON M5J 2J1 | |
| Huronia Community Foundation | 287 Bayshore Drive, Midland, ON L4R 1L3 | 2000-02-22 |
| Friends of A Dream Foundation | 315 The Kingsway, Suite 10, Toronto, ON M9A 3V3 | 2003-08-28 |
| Waterstone Foundation | 29 North Drive, Toronto, ON M9A 4R1 | |
| Agora Foundation | 2 St. Clair Avenue East, Suite 300 Foundation House, Toronto, ON M4T 2T5 | 1979-01-23 |
| 1 Lb of Love Foundation | 2916 Highway 7, Unit 207, Concord, ON L4K 0K6 | 2016-07-31 |
| Innocence Canada Foundation | 555 Richmond Street West, Suite 1111, Box 106, Toronto, ON M5V 3B1 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE WINSPEAR FOUNDATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.