the money hub LTD. (Corporation# 6447597) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 13, 2005.
| Corporation ID | 6447597 |
| Business Number | 826448474 |
| Corporation Name | the money hub LTD. |
| Registered Office Address |
3219 Appaloosa Rd Kelowna BC V1V 2G9 |
| Incorporation Date | 2005-09-13 |
| Dissolution Date | 2005-10-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WESLEY POP | 3219 APPALOOSA RD, KELOWNA BC V1V 2G9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-13 | current | 3219 Appaloosa Rd, Kelowna, BC V1V 2G9 |
| Name | 2005-09-13 | current | the money hub LTD. |
| Status | 2005-10-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-09-13 | 2005-10-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-10-03 | Dissolution | Section: 210 |
| 2005-09-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Global Cash Advance Ltd. | 3219 Appaloosa Rd., Kelowna, BC V1V 2G9 | 2005-09-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10369799 Canada Corporation | 881 Academy Way, Kelowna, BC V1V 0A2 | 2017-08-17 |
| 12482207 Canada Inc. | 775 Academy Way, Unit# 225, Kelowna, BC V1V 0A5 | 2020-11-09 |
| Tacrem Inc. | 411 1975 Kane Road, Kelowna, BC V1V 0A6 | 2019-06-13 |
| 10215899 Canada Ltd. | 68- 170 Celano Crescent, Kelowna, BC V1V 0B6 | 2017-05-01 |
| Bound State Technologies Inc. | 114-3475 Granite Close, Kelowna, BC V1V 0B9 | 2002-10-25 |
| 12398338 Canada Inc. | 5-724 Valley Road, Kelowna, BC V1V 0C2 | 2020-10-06 |
| Compass Cannabis Clinics Inc. | 460 Doyle Avenue, Unit 301, Kelowna, BC V1V 0C2 | 2017-12-13 |
| Wildroots Products Ltd. | 615 Clifton Road, Kelowna, BC V1V 1A7 | 2017-12-15 |
| Zamar Therapy Inc. | 251 Terrace Drive, Kelowna, BC V1V 1G1 | 2019-11-02 |
| Brainy Lantern Ltd. | 977b Manhattan Dr, Kelowna, BC V1V 1H7 | 2013-04-11 |
| Find all corporations in postal code V1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WESLEY POP | 3219 APPALOOSA RD, KELOWNA BC V1V 2G9, Canada |
| City | KELOWNA |
| Post Code | V1V 2G9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Her Money Holdings Inc. | 1303 Greene Ave., Suite 300, Westmount, QC H3Z 2A7 | 1999-05-25 |
| Women and Money Inc. | 17678 58a Avenue, Surrey, BC V3S 8V7 | |
| Punjab Money Exchange Ltd. | 2603 Hewed Way Nw, Unit 208, Edmonton, AB T6L 6W6 | |
| Solutions Money Seeds Inc. | 45-c, Rue Du Couvent, Gatineau, QC J9H 3C6 | 2011-07-13 |
| Money After Graduation Inc. | 130 25 Ave Sw Apt 207, Calgary, AB T2S 0K9 | 2015-03-31 |
| Mr. Money Saver Magazine Inc. | 1999-04-15 | |
| Money Mantra Inc. | 12075 85a Ave, Surrey, BC V3W 9R1 | 2014-05-30 |
| Politics & Money Ab Inc. | 932 42st Sw, Calgary, AB T3C 1Y8 | 2015-04-10 |
| Money Pawn Ltd. | 18 Merkley Square, Toronto, ON M1G 2Y4 | 2018-11-10 |
| More Money Consulting Inc. | 420 Ambassador Drive, Mississauga, ON L5T 2J3 | 2012-03-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on the money hub LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.