6447503 CANADA INC. (Corporation# 6447503) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 13, 2005.
| Corporation ID | 6447503 |
| Business Number | 826451270 |
| Corporation Name | 6447503 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
149 Carolbreen Square Scarborough ON M1V 1J1 |
| Incorporation Date | 2005-09-13 |
| Dissolution Date | 2014-07-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 100 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PALENDRAN RASIAH | 149 CAROLBREEN SQUARE, SCARBOROUGH ON M1V 1J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-13 | current | 149 Carolbreen Square, Scarborough, ON M1V 1J1 |
| Name | 2005-09-13 | current | 6447503 CANADA INC. |
| Status | 2014-07-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-02-18 | 2014-07-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-03-03 | 2014-02-18 | Active / Actif |
| Status | 2012-02-07 | 2012-03-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-13 | 2012-02-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2008-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 149 CAROLBREEN SQUARE |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1V 1J1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12293650 Canada Inc. | 163 Carolbreen Square, Toronto, ON M1V 1J1 | 2020-08-25 |
| 8707359 Canada Limited | Carolbreen Square, Scarborough, ON M1V 1J1 | 2013-11-25 |
| 8611351 Canada Inc. | 115 Carolbreen Sq, Scarborough, ON M1V 1J1 | 2013-08-20 |
| 8284571 Canada Inc. | 149 Carolbreen Square, Toronto, ON M1V 1J1 | 2012-08-29 |
| 7273517 Canada Ltd. | 75 Carolbreen Sq, Toronto, ON M1V 1J1 | 2009-11-06 |
| 7232331 Canada Ltd. | 197 Carolbreen, Scarborough, ON M1V 1J1 | 2009-08-28 |
| 8628564 Canada Ltd. | 75 Carolbreen Sq, Scarborough, ON M1V 1J1 | 2013-09-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8243646 Canada Incorporated | 96 State Crown Blvd, Scarborough, ON M1V 0A2 | 2012-07-05 |
| 8051585 Canada Ltd. | 385 Silber Star Blvd, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2011-12-12 |
| Atakes Montessori School Inc. | 23 Canongate Trail, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2008-04-08 |
| 9779973 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2016-06-03 |
| William & Melek Consulting Ltd. | 26 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2015-06-03 |
| 8504130 Canada Inc. | 66 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2013-04-24 |
| 7893221 Canada Inc. | 6 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-06-15 |
| Emain Digit Canada Inc. | 12 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-01-03 |
| Eversmart Pet Nutrition Inc. | 62 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2010-07-13 |
| 10217514 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2017-05-02 |
| Find all corporations in postal code M1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PALENDRAN RASIAH | 149 CAROLBREEN SQUARE, SCARBOROUGH ON M1V 1J1, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1V 1J1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6447503 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.