HASEEB & SONS LIMITED (Corporation# 6447490) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 13, 2005.
| Corporation ID | 6447490 |
| Business Number | 826214470 |
| Corporation Name | HASEEB & SONS LIMITED |
| Registered Office Address |
602-1915 Martingrove Road Toronto ON M9V 3T2 |
| Incorporation Date | 2005-09-13 |
| Dissolution Date | 2012-07-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 25 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HASEEB MUHAMMAD SHEIKH | 46 PANORAMA COURT, SUITE: 1209, TORONTO ON M9V 4A4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-10-09 | current | 602-1915 Martingrove Road, Toronto, ON M9V 3T2 |
| Address | 2005-09-13 | 2009-10-09 | 46 Panorama Court, Suite: 1209, Toronto, ON M9V 4A4 |
| Name | 2009-09-30 | current | HASEEB & SONS LIMITED |
| Name | 2009-09-30 | current | HASEEB ; SONS LIMITED |
| Name | 2005-09-13 | 2009-09-30 | HASEEB & SONS LIMITED |
| Name | 2005-09-13 | 2009-09-30 | HASEEB ; SONS LIMITED |
| Status | 2012-07-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-02-07 | 2012-07-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-09-30 | 2012-02-07 | Active / Actif |
| Status | 2008-07-10 | 2009-09-30 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-02-13 | 2008-07-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-13 | 2008-02-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-07-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-09-30 | Revival / Reconstitution | |
| 2008-07-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2009-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12168600 Canada Inc. | Unit 611, 1915 Martin Grove Rd, Etobicoke, ON M9V 3T2 | 2020-07-01 |
| 11960440 Canada Inc. | 611- 1915 MartГn Grove Road, Toronto, ON M9V 3T2 | 2020-03-13 |
| 11867881 Canada Inc. | 211-1915 Martin Grove Road, Toronto, ON M9V 3T2 | 2020-01-27 |
| 11783491 Canada Inc. | 707-1915 Martingrove Road, Etobicoke, ON M9V 3T2 | 2019-12-10 |
| Ansari & Sons Inc. | 511-1915 Martin Grove Road, Etobicoke, ON M9V 3T2 | 2019-05-01 |
| Pinnacle Analytic Consulting Inc. | 1915 Martin Grove Road, Unit#315, Toronto, ON M9V 3T2 | 2018-12-30 |
| Mibs Technology Corporation | Apt 513, 1915 Martin Grove Rd, Etobicoke, ON M9V 3T2 | 2018-10-25 |
| 10668389 Canada Inc. | Unit 611, 1915 Martin Grove Road, Etobicoke, ON M9V 3T2 | 2018-03-06 |
| Zetaba International Services Inc. | 1915 Martin Grove Road, Suite # 504, Etobicoke, ON M9V 3T2 | 2017-05-10 |
| 9982515 Canada Inc. | 213-1915 Martin Grove Road, Etobicoke, ON M9V 3T2 | 2016-11-13 |
| Find all corporations in postal code M9V 3T2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HASEEB MUHAMMAD SHEIKH | 46 PANORAMA COURT, SUITE: 1209, TORONTO ON M9V 4A4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M9V 3T2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Haseeb Transport Inc. | 28 Smithers Crescent, Brampton, ON L7Y 3K9 | 2018-03-23 |
| J. J. Patterson & Sons Funeral Residence Limited | 2 Jane Street, Toronto, ON M6S 4W8 | |
| M.j. Sulpher & Sons Limited | 175 Raglan St, Renfrew, ON | 1944-03-09 |
| Genser & Sons Limited | 291 Portage Ave, Winnipeg, MB | 1931-03-05 |
| R. R. Ness & Sons Limited | 46 Lampton St, P.o.box 70, Howick, QC | 1960-04-06 |
| James More & Sons Limited | 239 Argyle Ave, Ottawa, ON | 1946-02-11 |
| Hariton & Sons Enterprises Limited | P.o.box 129, Campbellton, NB | 1973-04-24 |
| C. H. Petch & Sons Limited | 151 Sparks St, Suite 401, Ottawa 4, ON | 1946-01-18 |
| Hoon & Sons Limited | 15 Beavervalley Drive, Bramptong, ON L7A 3L5 | 2012-11-26 |
| F. Fentiman & Sons Limited | 335 Roosevelt St, Ottawa, ON K2A 1Z2 | 1947-08-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on HASEEB & SONS LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.