AIRWEB Technologies Inc. (Corporation# 6447457) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 13, 2005.
| Corporation ID | 6447457 |
| Business Number | 826450470 |
| Corporation Name | AIRWEB Technologies Inc. |
| Registered Office Address |
802-9288 University Cr. Burnaby BC V5A 4X7 |
| Incorporation Date | 2005-09-13 |
| Dissolution Date | 2011-07-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JERRY FITZPATRICK | 802-9288 UNIVERSITY CR., BURNABY BC V5A 4X7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-04-09 | current | 802-9288 University Cr., Burnaby, BC V5A 4X7 |
| Address | 2005-09-13 | 2008-04-09 | 220-3700 N. Fraser Way, Burnaby, BC V5J 5H4 |
| Name | 2005-09-13 | current | AIRWEB Technologies Inc. |
| Status | 2011-07-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-02-10 | 2011-07-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-04-10 | 2010-02-10 | Active / Actif |
| Status | 2008-02-13 | 2008-04-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-13 | 2008-02-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-24 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2008-03-28 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 2006 | 2008-03-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sam9000 Systems Inc. | 801 - 9288 University Cr, Burnaby, BC V5A 4X7 | 2014-12-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kor Aromatics Inc. | 123 - 9191 University Cres, Burnaby, BC V5A 0A1 | 2016-06-23 |
| Digital Pilgrim Studios Inc. | 605-9232 University Cr, Burnaby, BC V5A 0A3 | 2020-11-18 |
| Selling Point Designs Corp. | 9234, University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A3 | 2006-05-18 |
| 11077198 Canada Ltd. | 103 - 9262 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A4 | 2018-11-01 |
| Doggielodgie Inc. | 804-9262 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A4 | 2017-04-20 |
| World Qipao United Association of Canada | 9188 University Crescent, #806, Burnaby, BC V5A 0A5 | 2016-09-08 |
| World Real Estate Exchange Inc. | Th3 - 9188 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A5 | 2013-06-06 |
| Diaz Industries Incorporated | 9222 University Crescent, Suite 1102, Burnaby, BC V5A 0A6 | 2020-02-13 |
| Falcon Land Management Inc. | 107 - 9222 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A6 | 2011-06-20 |
| Falcon Land Group Holdings Inc. | 107 - 9222 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A6 | 2013-01-14 |
| Find all corporations in postal code V5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JERRY FITZPATRICK | 802-9288 UNIVERSITY CR., BURNABY BC V5A 4X7, Canada |
| City | BURNABY |
| Post Code | V5A 4X7 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + BURNABY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Poetic Technologies Inc. Les Technologies PoÉtiques Inc. | 800 Place Victoria, Suite 4700, Montreal, QC H4Z 1H6 | 1994-11-07 |
| Cryopak VÉrification Technologies Inc. | 6818 Jarry Est, Montreal, QC H1P 1W3 | |
| Kes Technologies Environnementales Inc. | 593a, Rang Saint-philomГЁne, Kanesatake, QC J0N 1E0 | 2005-06-17 |
| Innovative Technologies B.g.w. Inc. | 2500 Laval, Suite 2, St-laurent, QC H4L 3A1 | 1989-08-28 |
| Les Technologies Informatiques I.v.t. Inc. | 3889 Chestwoot Drive, Downsview, ON M7A 2R8 | 1990-12-24 |
| Atg - Automation Technologies Group Ltd. | 201 William Paul, Verdun, QC H3E 1R6 | 1986-09-04 |
| Net Integration Technologies (quebec) Inc. | 23 Boulevard De L'aeroport, Bromont, QC J2L 1A3 | 2005-12-20 |
| H.t.r.c. Paper Technologies Inc. | 2727, Rue King Ouest, Bureau 300, Sherbrooke, QC J1L 1C2 | 1997-09-22 |
| Etc Electronic Technologies Incorporated | 51 Worcester Road, Toronto, ON M9W 4K2 | 1999-03-19 |
| European Aerospace Technologies Inc. | 720 De La Baie, Chertsey, QC J0K 3K0 | 2017-11-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on AIRWEB Technologies Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.