Neolook Inc. (Corporation# 6447384) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 13, 2005.
| Corporation ID | 6447384 |
| Business Number | 825998545 |
| Corporation Name | Neolook Inc. |
| Registered Office Address |
5 Dukinfield Cres North York ON M3A 2R9 |
| Incorporation Date | 2005-09-13 |
| Dissolution Date | 2018-12-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KUEN WAH CHOI | 5, DUKINFIELD CRESCENT, NORTH YORK ON M3A 2R9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-04-28 | current | 5 Dukinfield Cres, North York, ON M3A 2R9 |
| Address | 2012-09-18 | 2018-04-28 | 754 Broadview Ave, Toronto, ON M4K 2P1 |
| Address | 2010-03-13 | 2012-09-18 | 444 Yong St., Unit F7, Toronto, ON M5B 2H4 |
| Address | 2010-03-12 | 2010-03-13 | 444 Yong St., Unit F7, Toronto, ON M5A 2H4 |
| Address | 2009-09-15 | 2010-03-12 | 10813 Woodbine Ave., Markham, ON L6C 1J3 |
| Address | 2005-09-13 | 2009-09-15 | 161 Freshmeadow Dr., Toronto, ON M2H 2R2 |
| Name | 2005-09-13 | current | Neolook Inc. |
| Status | 2018-12-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-12-03 | 2018-12-05 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 2005-09-13 | 2018-12-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-12-05 | Dissolution | Section: 211 |
| 2018-12-03 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 2005-09-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-09-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-09-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-09-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5 DUKINFIELD CRES |
| City | NORTH YORK |
| Province | ON |
| Postal Code | M3A 2R9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10615617 Canada Corp. | 9 Dukinfield Crescent, Toronto, ON M3A 2R9 | 2018-02-03 |
| 9971521 Canada Ltd. | 9 Dukinfield Cresscent, Toronto, ON M3A 2R9 | 2016-11-03 |
| Ct Geotechnical Inc. | 23 Dukinfield Crescent, Toronto, Toronto, ON M3A 2R9 | 2016-05-24 |
| 9089675 Canada Inc. | 21 Dukinfield Cres., North York, ON M3A 2R9 | 2014-11-17 |
| 7636130 Canada Inc. | 21 Dukinfield Cresent, Nortyork, ON M3A 2R9 | 2010-08-30 |
| 6720633 Canada Ltd. | 27 Dukinfield Cres, North York, ON M3A 2R9 | 2007-02-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Golden Age Celebration | 18 Valley Woods Road, Unit 1013, North York, ON M3A 0A1 | 2020-07-05 |
| Diobiotech Inc. | 901 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-09-19 |
| 10953393 Canada Inc. | 310-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-08-20 |
| 10862908 Canada Inc. | Ph306 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-06-29 |
| 10610224 Canada Inc. | 517-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-01-31 |
| 8156832 Canada Inc. | 408-18 Valley Woods Road, Northyork, ON M3A 0A1 | 2012-04-02 |
| Trattoria 328 Inc. | Ph 201 - 18 Valley Woods Rd, North York, ON M3A 0A1 | 2008-09-05 |
| Uga Project Solutions Inc. | 18 Valley Woods Road, Suite 1008, Toronto, ON M3A 0A1 | 2010-01-05 |
| Innate Media Group Inc. | 18 Valley Woods Road, P. H. 103, Toronto, ON M3A 0A1 | 2011-10-31 |
| Steam Pros Canada Inc. | 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2015-07-20 |
| Find all corporations in postal code M3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KUEN WAH CHOI | 5, DUKINFIELD CRESCENT, NORTH YORK ON M3A 2R9, Canada |
| City | NORTH YORK |
| Post Code | M3A 2R9 |
Please comment or provide details below to improve the information on Neolook Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.